Kısa ve öz: 75. Venedik Film Festivali raporu

Geç olsun güç olmasın…

75. Venedik Film Festivali sona erdi ve ödül sezonunun ilk ödülleri de sahiplerini buldu. Festivalin en prestijli ödülü olan Altın Aslan, Alfonso Cuaron’un yönettiği Roma’ya gitti. Böylece Netflix yapımı bir film, ilk kez bu kadar prestijli bir ödül almış oldu. Cannes Film Festivali, Netflix filmlerini, gösterim şartlarında anlaşamadıkları için yarışma dışı bırakmıştı ve bunun üzerine Netflix yarışma dışı filmlerini festivalden çekme kararı almıştı. Bunun üzerine endüstri içerisinde, online yapımlar, festivaller ve ödül politikaları üçgeninde tartışmalar dönmüştü. Venedik’ten en büyük ödülle çıkmak, Netflix’in elini biraz daha güçlendirebilir. Festival mi filmlerden çıkar, filmler mi festivalden tartışmasında Netflix bir puan öne geçti diyebiliriz. 

Screen Shot 2018-09-10 at 12.21.42

Alfonso Cuaron gururla kaldırıyor ödülünü havaya…

Festivalin diğer ödülleri ise The Sisters Brothers ve The Favorite’e gitti. Jacques Audiard’a en iyi yönetmen ödülünü getiren The Sisters Brothers, Joaquin Phoenix, Jake Gyllenhaal, Riz Ahmed ve John C. Reilly’nin oynadığı Westernimsi bir film.

The Favorite ise, Lobster ve The Killing of a Sacred Deer filmleriyle über yükselişteki yönetmen Yorgos Lanthimos’un yeni filmi. The Crown’un üçüncü sezonunda kendisini Queen Elizabeth rolünde izleyeceğimiz için aşırı heyecanlandığımız Olivia Colman, The Favorite’teki performansıyla festivalden en iyi kadın oyuncu ödülüyle ayrıldı. 

Ayrıca Willem Dafoe, en iyi erkek oyuncu ve Coen Kardeşler de en iyi senaryo ödülünü aldı. Türkiye’den de Mahmut Fazıl Coşkun, Anos adlı filmiyle Horizons bölümünde jüri özel ödülünü aldı. 

Şimdi gözümüz Toronto Film Festivali’nde. 6 Eylül’de başlayan festival, 16 Eylül’de sona erecek.