Kundura Sinema’da Ocak programı

Beykoz Kundura Fabrikası’nın içinde konumlanan Kundura Sinema, Kasım’da sezonu açmıştı. Fabrikanın geçmişini ve endüstriyel kültürel mirasını özgün bir şekilde atmosferinde taşıyan Kundura Sinema, film seçkisinde dünyanın farklı şehirlerine odaklanarak geçmişe, günümüze ve geleceğe bakmaya davet ediyor izleyiciyi.

Beykoz Kundura’nın sinemayla olan gönül bağı aslında çok eskilere dayanıyor. Hem fabrika çalışanlarının hem de Beykoz ahalisinin katılımlarıyla düzenlenen film gösterimleri buranın günlük hayatının bir parçası haline gelmişti. Fabrikanın bu rutinini yeniden sahiplenen Kundura Sinema da “fabrikanın kalbi” diye nitelendirilen Kazan Daire’sinde özel bir sinema salonu yarattı. Yaz boyunca açık hava gösterimlerinde izleyiciyi ağırladıktan sonra, şimdi bu salonda seçkisine kattığı filmleri göstermeye devam ediyor.

Ocak ayı programında farklı türlerden, tarihleri 1924’ten 2002’ye kadar uzanan pek çok ünlü yapıma yer veriyor Kundura Sinema. Jacques Tati’nin Playtime ve Trafic filmleri, Aki Kaurasmaki’nin The Man Without a Past’i ve Billy Wilder’ın artık bir kült sayılan Some Like It Hot’ı seçki kapsamında izleyiciyle buluşacak filmlerden sadece bazıları.

Sinema tarihine yön veren ünlü filmleri o özel atmosferde görmek için iyi bir fırsat.