Lana del Rey’le dingin bir yerlerde

Lana del Rey’den yeni bir şarkı: Mariners Apartment Complex

Yazı: Seden Mestan

İyi ya da kötü, kendisiyle nasıl bir ilişki kurduğunuzu bilmiyoruz (bu gerçi biraz kendimiz için de geçerli) ama Lana del Rey’in bazı konularda hakkını vermemiz lazım. Sürekli üretiyor; “yerimi garantiledim, biraz rehavete kapılayım” gibi bir niyeti olmadığı ortada. Hayranlarının yüzünü güldürüyor.

Müziğinde farklı formüllerin peşine düşmeyi seven, pop’tan rock’a uzanan bir skalada farklı türleri albümlerinde ince ince işleyen Lana del Rey’in çeşitliliğe olan bu merakı bir tür kafa karışıklığından ziyade, deneyselliğe sevdalı olmasından kaynaklanıyor gibi. Bir de tabii her seferinde farklı bir prodüktörle çalışmasının da payı büyük bu işte. Oradan oraya taşıyorlar kadını.

Diğer taraftan da çok da trajik olmayan bir laneti var Lana del Rey’in: Genizden yükselen o efkarlı vokalleri baskın olduğu için tüm türlerin, formüllerin önüne çıkıyor; o yüzden sanki Lana del Rey hep aynı şarkıları yapıyormuş gibi bir his yaratıyor. (En azından bende.) Lana del Rey’i Lana del Rey yapan her şeyden önce o güçlü sesi olduğu için tüm kozlar da onun üzerinden kurgulanıyor tabii. Haliyle bir Lana del Rey şarkısını özümseyip derinlerine inebilmek için birkaç defa dinlemek gerekiyor önce.

Gördüğünüz gibi, kendisiyle kurduğum ilişki limoni; bir şöyle, bir böyle. 2019 yılında yayınlayacağı yeni albümünden çıkan ilk parça, Mariners Aparment Complex’i de tam olarak böyle hislerle dinlemeye başladım. Peşin hükümlülük bunu gerektirir çünkü.

Lakin bu sefer farklı bir şeyler yakaladı beni bu şarkıda. Sonbaharın melankolisine hâlâ yazlıkçı neşesiyle kafa tutmaya çalıştığımız şu günlerde, bünyeye garip bir dinginlik yayıyor Mariners Aparment Complex. Jack Antonoff’la işbirliğinin de ilk ürünü (daha doğrusu dinlediğimiz ilk ürünü) olan bu parça doğrudan Lana del Rey’in vokallerine oynamıyor; enstrümanların sesi ilk kez bu kadar yüksek ve net bir şekilde duyuluyor. Lana da sesiyle onlara eşlik ediyor, enstrümanlara öncelik vererek vokallerini de ona göre şekillendiriyor. Evet, Mariners Aparment Complex klasik bir pop ballad’ı ama bünyeye iyi geliyor. Belli ki Lana’ya da iyi gelecek…

Bu arada 18 Eylül’de albümden bir parça daha yayınlanacakmış. Beklemedeyiz.