Lin Pesto’dan yeni bir EP: Son

”Cover dediğin böyle olur!”

2017 yılının sıcağında bayılırken, Dondurma Gibisin şarkısının Lin Pesto cover’ını ilk dinlediğimde böyle demiştim.

Dondurma Gibisin’in, İşte Benim Stilim adlı programının çok konuşulan yarışmacılarından Bahar Candan’a ait olduğunu maalesef ki çok iyi biliyordum ve bu cover’a bayılmıştım.

Yine sıcaktan pert olduğumuz bu Ağustos gününde Lin Pesto paylaşımlarını görünce, o zamanlar hakkında çok fazla bir şey bilmediğimiz Lin Pesto’cuğumuzun ”hızlı yükselişi” gerçekleşiyor galiba deyip dadandık.

Bu arada başıma bir şey gelmeyecekse Bahar Candan, Dondurma Gibisin şarkısının linkini aşağıya bırakıyorum. (Önemli uyarı: İzlemeye dokuzuncu dakikadan sonra başlayınız!)

İnternetin gizemli ismi Lin Pesto’yu keşfettiğimizde, Türkçe pop ve fantezi müzik dünyasından Ajda Pekkan, Bülent Ersoy, Mustafa Sandal, Yıldız Tilbe ve Seda Sayan gibi isimlerin şarkılarına yaptığı cover’lara hayran olmuş (defalarca Seda Sayan – Ah Geceler söylediğimiz günler yaşandı…) kendi besteleri var mı diye aramıştık. Meğer o gün bügünmüş. Yani birkaç gün önceymiş…

Lin Pesto’nun ilk EP’si Son tüm dijital platformlarda yayınlandı. Sosyal medyadaki yorumlardan görüyoruz ki Lin Pesto, sevenlerini mutlu etmeyi başarmış. Albümde beş orijinal şarkı bir de cover var. Biz de pek sevdik doğrusu… Albümde bulunan cover’ın linkini aşağıya bırakmak görevimizdir.

Kendine has synth pop tarzında düzenleyerek paylaştığı şarkılarının kliplerine de vurgunuz. Lin Pesto, albümden önceki tüm çalışmalarını tek başına yapıyormuş. Sevdiği, herkesin bir şekilde bildiği şarkıların müziğini klavyesi ve gitarıyla çalarken yeni bir melodi yakalayıp kaydeden Lin Pesto, kliplerinde de internette karşısına çıkan eski görüntülerden yararlanıyormuş. 

Başlangıçta sadece cover’larla karşımıza çıkmıştı, kendi şarkılarını ”ya cover’lar kadar beğenilmezse” diye düşünerek kendine saklamıştı. Ama sonunda belli ki o da dayanamamış ve günlerdir dinlediğimiz Son’u kaydetmiş.

Bu Partide Yalnızsın şarkısının klibini izlerken, kendisini hiç tanımasak bile, ”Tam bir Lin Pesto klibi olmuş” demekten kendimizi alamadık. 

360 derece görüntülenen bir parti, neon ışıklar ve o buğulu ses… 

Ve bir de o kedi… 🙂

Melankoliye düştüğümüz şu yaz gününde, sizi de yanımıza çekmek için albümün tamamını da şuraya bırakıveriyoruz.

https://open.spotify.com/album/6OGi8cHmwyzGUdp9Ox3bIs?si=Cxe-O6wDQD-A8wsXMXAnmw