Madonna ve yeni klibi, God Control

Madonna geçtiğimiz günlerde olay yaratan bir klip yayınladı. YouTube’da bir günde 1 milyondan fazla izlenen “God Control” pek çok tartışmayı beraberinde getirirken, Madonna bu sefer gündeme ABD’deki silah serbestisi karşıtlığıyla ve bir mesajla geliyor: “Uyan!”

“Birazdan şahit olacağınız sahneler rahatsız edici silah şiddeti sahneleri içermektedir. Ancak bu her gün yaşanıyor. Ve artık durmalı”

Kariyeri boyunca Madonna, bir popüler kültür ikonundan fazlasıydı. Tabuları yıkan, dokunulmayanları sarsan ve sansasyon yaratan bir tavırla nesilleri etkisi altına aldı. Belki yaptığı müzikten de öte, kişiliği ve yarattığı diva personası her zaman ön plandaydı. Gençlik yıllarındaki şövalye/savaşçı tutumu yaş kemale erdikçe bilge rolüne dönüşmüş anlaşılan. Öyle ki klibin girişinde Frida Kahlo ile göz göze geldiği anlardan anlıyoruz kendisini duvardaki değerli sanatçı ve aktivistlerle bir arada gördüğünü. Kimileri buna Madonna egosu diyebilir. Samimiyetsiz ve antipatik bulabilir. Ne var ki bu kesinlikle Madonna gibi, kariyeriyle estirmiş biri tarafından gösterilebilir bir cüret.

Screen Shot 2019-06-28 at 11.41.26

Yeni klibi vasıtasıyla popüler kültürün kalbine mesajını olabildiğince açık ve net bir şekilde saplamak kimilerine göre yine gündeme gelme amaçlı yapılmış, samimiyetsiz ve reklam kokan bir hamle. Biz bunu tartışaduralım, Madonna hiçbir zaman samimiyetini ispat gayesinde olmadı. Şov dünyasının ışıltıları arasındaki hayatı kimi zaman dejenere bulundu. Televizyon röportajlarından sahne şovlarına, şarkılarından kliplerine her zaman toplumun kalıplaşmış ahlak normlarına aykırıydı. Aslında tüm bunlar, bugüne kadar istikrarlı bir şekilde yarattığı Madonna karakterinin özünü oluşturuyor. Dini unsurları kliplerine ve şarkılarına yedirerek kurguladığı ihtişam ile zaten bulunduğu yeri herkese açıkça ifade ediyor yıllardır. Majesteleri toplumun arasında değil, önünde…

Klibe dönersek, Yunan mitolojisinde kader perileri olan ve yaşanılacak olanları yazan Moira’ları anımsatırcasına, Madonna daktilo başındayken silah şiddetinin gölgesinin düştüğü hayat parçalarını yazıyor. Anlatısındaki zaman ise tıpkı toplumdan beklenildiği gibi ileri gitmesi gerekirken, geriye doğru akıyor. Gece bir partiye, gündüz ise okullara silahların gölgesi düşüyor. Bu noktada insanoğlunu simgeleyen Madonna, bizzat kendi yazdığı acı senaryodan hoşnutsuzluğunu yanaklarının kenarlarından süzülen iki damla gözyaşıyla ifade ediyor. Surat ifadesi öfkeli, zira gecenin sonunda kanlar içinde yatanlardan biri de kendi bedeni.

God Control daha şimdiden tartışmaların odağına oturmuş durumda. 2016’da Florida’da gerçekleşen Pulse gece kulübü katliamını ana teması olarak işleyen klip, saldırıdan sağ kurtulanlar tarafından yeterince hassas olmamakla suçlanıyor. Her ne kadar ben de klipteki bazı görüntüleri rahatsız edici bulsam da kabul etmek lazım, bazen uyandırmak için sarsmak gerekiyor.