Makyajsız da iyisin Johnny Depp

En son Johnny Depp’i ne zaman bir filmde makyajsız görmüştük?

Çok ciddi bir soru bu: gerçekten artık tiplemelerle yaşayan; kılık, kıyafet, saç, bıyık derken o sağlam oyunculuğu tüm bu fazlalıkların ardına saklanır gibi olan Johnny Depp’i ”günlük” haliyle beyazperdede görmeyeli ne kadar oldu sahiden? En son Kenneth Branagh’ı Murder on the Orient Express uyarlamasında görür gibi olmuştuk ama onda da sağlam bir makyaj-saç emeği vardı…

Yok, son 10-15 yıl içinde aklımıza başka örnek gelmedi.

”Johnny Depp’i mutlaka makyajsız” görmeliyiz gibisinden hırslarımız da yok. Zaten son filmi The Professor’ın fragmanını görmesek, konu üzerine bir saniye bile kafa patlatmazdık muhtemelen ama The Professor bizi içine çekti, Johnny Depp’le ilgili hafızamızı silkeledi.

Çok aşırı klişe bir hikayeyle karşı karşıya olduğumuzu anlamak için tüm filmi izlememize gerek kalmayacak gibi.Kkurgu aleminde, kanser olduğunu öğrenen öğretmen karakteri Breaking Bad’le birlikte zirveye çıktı malum. Yani hikayeler değişse de kanser olduğunu öğrenen tüm öğretmen karakterlerinin gidip meth yapmasını bekliyoruz, yoksa kesmiyor; bünyeye yetmiyor. (Bizi bu diziler mahvetti.)

Şaka bir yana bu filmde orta yaş krizi yaşayan bir öğretmeni canlandırıyor Johnny Depp ve bu krizle baş etmeye çalışırken tam, bir de kanser olduğunu ve günlerinin sayılı olduğunu öğreniyor. Sonrasında da tüm kuralları yok sayarak yaşamaya başlıyor. (Hayır, meth yapıp satmıyor.)

Belli ki sadece Johnny Depp üzerine kurulu, onun oyunculuğuna methiyeler düzülsün diye yapılmış bir film var karşımızda. Şikayetçi değiliz elbette. Kendi kendinin parodisine dönüşeceğinden korktuğumuz ve sıkı bağlar kurduğumuz bir oyuncuyu döktürürken göreceğiz. Hem ne kadar yakışıklı olduğunu da unutmuşuz… (Back to ergen days…)

Film Mayıs ortasında ABD’de vizyona giriyor, buraya ulaşması da fazla uzun sürmeyecek belli ki.