Marvel ve Star Wars evrenlerinin tam çarpıştığı yerde: Disney+ yeni yapımlarla geliyor

HBO Max’in gelişiyle birlikte dijital platformlar arasındaki yarış iyice kızışacağa benziyor. Disney+ ise çoktan hazır: Star Wars spinoff’u The Mandalorian’ın ikinci sezon tarihine dair açıklama yapan platform, Marvel uyarlamaları The Falcon and Winter Soldier ve WandaVision için taze bilgiler verdi.

Dün bir basın toplantısıyla havadisleri veren Disney CEO’su Bob Iger’in söylediğine göre Disney+, 28.6 milyon üyeye ulaşmış. Yayın hayatına Kasım 2019’da başlayan bir platform için oldukça yüksek bir sayı tabii ki.

Elbette sebepleri var: Elinde Marvel ile Star Wars’un tüm haklarını bulunduran bir platformdan söz ediyoruz. Elindeki bu hazineyi türlü spinoff’lar ve yeni yapımlarla çok iyi kullanacağının sinyalini ta kaç yıl önce, Star Wars’u Lucasfilm ile birlikte kollarının altına aldığında vermişti zaten.

baby yoda

Yeni Star Wars üçlemesi, hayranların tarafında büyük hayalkırıklıkları yaratmış olsa da The Mandalorian’ın seveni çok oldu. Tabii, Baby Yoda olmasaydı, The Mandalorian bu kadar etkileyici olabilir miydi diye tartışabiliriz ama adeta birer çizgi roman gibi kurgulanmış, her bölümde ayrı bir hikaye/macera anlatan bu dizinin filmlere göre çok daha iyi bir şekilde hikayesini anlattığını (ve işleri sulandırmadığını) da söylememiz gerek.

Sekiz bölümlük bu hızlı macera, Disney+’ın da ilk orijinal yapımlarından biri olarak platformu dünyaya tanıtmıştı. 27 Aralık’ta ilk sezonu final yapan The Mandalorian’ın ikinci sezonu ise çok da uzakta değil. Bob Iger’ın Ekimde ekranlara döneceğini söylediği dizide yeni karakterler de hikayeye dahil olacakmış. (Belki Baby R2D2?)

obi

Tabii Star Wars evreninden başka hikayeler gelmeye de devam edecek. Ewan McGregor’lı Obi-Wan Kenobi dizisinin çekimleri şimdilik durmuş olsa da yaz aylarında tekrar başlayacak. Diego Luna’lu, olayların öncesine giden Rogue One dizisi de yolda. Bir de Thor: Ragnarok’un yönetmeni Taika Waititi ile Marvel’ın başındaki isim Kevin Feige’in de yeni bir Star Wars filmi için güçleri birleştirebileceğine dair üstü kapalı bir müjde verdi Bob Iger. Evet, Disney’in Marvel ve Star Wars evrenlerini çarpıştıracağını duymuştuk ama söylentinin çok ötesine geçiyor demek ki işler. Ve gerçekten hiç de merak uyandırmadığı gibi endişelendiriyor. Buraya kocaman bir, NE GEREK VAR sorusunu bırakıverelim.

null

Bu arada Super Bowl’da da duyurularını görmüştük: Marvel aleminden iki yeni dizi başlayacak Disney+’ta: The Falcon & The Winter Soldier Ağustos’ta ekranlarda olacak. WandaVision ise biraz daha geç: Dizinin Aralık’ta yayınlanacağı söyleniyor. Super Bowl reklamlarında bir de Tom Hiddleston’lı Loki dizisinin geleceğini görmüştük ama ona dair detaylar henüz resmiyet kazanmadı. Ama tahminler var: Doctor Strange’in devam filmi 2021 Mayıs’ta vizyona gireceği için, dizinin de o tarihlerde ekrana düşeceğini söylüyor serinin takipçileri. Yine yürütülen tahminlere göre, dizinin bu devam filmiyle bağlantılı bir hikaye anlatılacağı söyleniyor.

Karakterler ve evrenler şu an o kadar çok karıştı ki kimin, nereden ve ne zaman çıkacağını kestirmek biraz güçleşti doğrusu. Neyse, bekleyelim bakalım…