Maviyi senden öğrenecek değiliz, Pantone

Duymayan kaldı mı: Pantone Renk Enstitüsü, 2020 yılının rengini “Klasik Mavi” olarak duyurdu. “Mavi huydur bende”ciler mutlu!

Renk otoritesi Pantone, son 20 yıldır her Aralık ayında gelecek yılın öne çıkması beklenen rengini açıklıyor. Yurdun dört bir yanında heyecanla beklenen (!) 2020 yılının rengi şimdiden belli. Geçen yılın capcanlı rengi “Living Carol” yani “Canlı Mercan”ın aksine (kendisine şurada dadanmıştık) dingin, huzurlu, güven veren “Klasik Mavi” bu yıl giyim kuşamdan, yediğimiz içtiğimize kadar yani hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkacak belli ki.

Gözünüzün rengini bile neredeyse Pantone kodu ile söyleyebilecek tasarımcıların ya da benzer sektörlere mensup çalışanların odağında olması gereken bu bilgi; sosyal medya sayesinde, benim bile birkaç yıldır gündemime düşer oldu.

Instagram hikayeleri, gelecek yıldan gelen bu önlenemez bilginin paylaşımının yanı sıra kimin daha çok “mavici” olduğunun yarışı gibi gözlerimin önünde akıyor.

Tabii mavinin çağrıştırdıklarına kim kayıtsız kalabilir ki…

Çocukluğu “Mavi Saçlı Kız” romanı, 90’larda hit olmuş Yeşim Salkım’ın “Deli Mavi” adlı şarkısı ve tabii en içli anlarımızı anlatır gibi “Mavi Huydur Bende” diyen Edip Cansever ile geçmiş bir ömrün, maviyle haşır neşir olması engellenemez elbette.

Krzysztof Kieślowski Mavi’sinin maalesef ki bahsi geçmeyeceği bu yazıda belirtmek isterim ki; mavi aslında bizde de huy gibi.

Elbette deniz mavisi ve yüksek binaların olmadığı yerlerden izleyebildiğimiz gökyüzü mavisi, en az şairler, ressamlar ve tasarımcılar kadar bizim de favorimiz. Tartışmasız sevilen renklerden olan mavinin insana huzur verdiği, sanıyorum ki bilimsel olarak da ispatlanmış. Temiz temiz deliremediğimiz şu dünyada umuyoruz ki 2020 yılında maviyi daha çok görerek azıcık sakinleriz.

klasik mavi

Pantone Renk Enstitüsü’nün yönetici müdürü Leatice Eiseman’ın dediklerine göre hatta daha fazlası da mümkün:

“Geniş ve sonsuz akşam gökyüzünün sınırsız mavisini andıran Pantone 19-4052 Classic Blue, düşüncemizi genişletmek için bariz olanın ötesine bakmamızı teşvik edip, daha derinden düşünmemizi, bakış açımızı artırmamızı ve iletişim akışını açmamızı sağlıyor.

Güven ve inanç gerektiren bir zamanda yaşıyoruz. Her zaman güvenebileceğimiz, sağlam ve güvenilir bir mavi renk olan Pantone 19-4052 Classic Blue ile ifade edilen şey de, bu tür bir tutarlılık ve de güvendir.”

Bir de tabii mavi ile kurduğumuz başka bir ilişki daha var, ki bunu da sadece cefakar bünyeler bilir. Onu düşündükçe değil güven ve inanç, her türlü dingin hislerden aniden uzaklaşıveriyoruz:

”SIÇTIN MAVİSİ”

Acil yetiştirilmesi gereken bir işin peşinde sabahlarken, ”N’olur sabahlar olmasın” diye dualar edip o bitmeyen iş için kan, ter, göz yaşı dökerken sabahın ilk ışıklarıyla birlikte aydınlanmaya başlayan gökyüzünde beliren tekinsiz bir mavidir bu. Kendisini iyi tanıyanlar arasında ”Sıçtın Mavisi” diye geçer. Çünkü elinizdeki işin bitmediğini, hiç de hazır olmadığınızı (afedersiniz ama sıçtığınızı da) hatırlatır size.

sıçtın mavisi

Herkesin ”sıçtın mavi”si kendine ama biraz şöyle bir şey…

Argodur ama güzeldir, bizimdir bu mavi.

Klasik maviye taş çıkarır. Pantone’nin beylik açıklamalarına da.

Mavinin hissettirdiklerini senden öğrenecek değiliz ey Pantone!