Michael Stipe’tan bir demo kayıt: No Time for Love Like Now

Michael Stipe yeni parçasının bir demo kaydıyla karşımızda.

Şu karanlık günlerde, müzik büyük bir teselli kaynağı olmaya devam ediyor. Ünlü müzisyenler açıyorlar sosyal medya hesaplarını, başlıyorlar canlı yayınla evlerinden konser vermeye. Yine birkaç haftadır harika konser kayıtları gelmeye başladı. Daha geçen gün Sonic Youth, 12 konserlik canlı arşivini hayranlarına sundu mesela. Dijital çağda hiçbir şeyin müziğin önüne geçemeyeceğinin bir kanıtı.

Michael Stipe da eline gitarını alıp kamera karşısında çalıp söylemiyor ama evden seslenen müzisyenler arasına katılıyor. The National’ın arkasındaki dehalardan Aaron Dessner’la birlikte kaydettiği yeni şarkısı No Time for Love Like Now’un demo kaydını bir video eşliğinde paylaşan Michael Stipe, arkada şarkı çalarken, son derece ciddi bir yüz ifadesiyle (ki aslında genelde böyle, sadece koronavirüsle alakalı olmayabilir bu ifade; hem sonra açılıyor) şarkının sözlerini mırıldanıyor.

R.E.M. sonrası ilk kez solo işlere girişen Michael Stipe geçtiğimiz yıl, yine sözünü sakınmayan ve dünya meselelerine dair endişelerini (ve gerçekleri) dile getiren bir parça ve klip yayınlamıştı; Your Capricious Soul.

Her ne kadar şu ara Michael Stipe’ı, adeta geleceği ön gördüğü R.E.M. klasiği It’s the End of the World as We Know It ile ansak da (1987 çıkışlı parça, koronavirüsün dünya gündemini sarstığı şu günlerde yeniden listelere girmişti) onun o hafif yanık sesinden yepyeni bir parça dinlemek de bünyeye çok iyi geldi.

Parçanın yayın tarihi henüz belli değil ama bir süre bununla da yetinmesini biliriz biz.