Miyazaki’nin özgür kadınları

Anime hakkında ne düşünüyorsunuz bilemem. Miyazaki hakkında ne düşündüğünüzü de bilemem ama şu kesin ki Miyazaki’nin kadın karakterleri Disney’in içi boşaltılmış prenseslerine çok pis nanik çeker.

Kusura bakmayın, Miyazaki filmlerindeki kadın karakterler deyince aklıma ister istemez Disney’inkiler geldi ve çemkirmekten kendimi alamadım. Hem zaten söz konusu Disney’se sinirden duman çıkarıp bas bas bağıracak kıvama gelmek o kadar güç değil.

Peki neden mi Miyazaki filmlerindeki kadın karakterler dedik? Aslında her şey, film yapmayı bıraktığını açıklayan Miyazaki’nin, yeni filmi (!)  “The Wind Rises”ın fragmanını görmemizle başladı. Sonra laf lafı açtı, “aa ben de o filmi çok severim”li paylaşımlar, uzaklara bakıp gülüşmeler, geçmişten bir anıyı anlatır gibi sevecen bir ses tonuyla sevdiğimiz sahneleri detaylıca anlatmalar… Bir de bakmışız ki hepimiz bu adamın kadınlarına hastayız. Bu arada Google’da “Miyazaki ve kadın karakterler” diye aratayım dedim ve karşıma “Marjinallerin Filmi Mononoke Hime: Ötekileştirme ve Kadın İkonunun Yıkımı” diye öyle sağlam bir yazı çıktı ki paylaşmamam gibi bir şey söz konusu olamazdı.

Şahsen benim en sevdiğim Miyazaki karakteri Kiki… Ekipten herkesin sevdiği Miyazaki kadınlarına dadanacak olursak:

Nausicaä –  “Nausicaä of the Valley of the Wind”

Her şeyi geçtim, en azından böceklerden (ya da “böceksilerden”) korkmuyor. (Bir de Miyazaki bu filmin hikayesini yazarken Ursula Le Guin’in Yerdeniz serisinden çokça etkilenmiş. Aslında adam tüm güzel şeylerden çokça etkileniyor ama Ursula’ya zaafımız olduğu için ayrıca belirttik.)

Kiki – “Kiki’s Delivery Service”

Şu an ofiste hayattan bezmiş bir şekilde otururken ben, bu kızın çalışmamaktan bu kadar yakınmasına bir türlü anlam veremesem de –of “aylaklığa övgü” taym- süpürgesinin üstünde hayatın ve ilhamın peşine düşmesi çok cesurca…

Princess Mononoke

Daha epik bir karakter olamazdı herhalde. Prenses Mononoke ile ilgili alıp sazı elime bir sürü şey sıralamak isterdim ama yukarıda paylaştığım yazının şahaneliğinden ötürü, sizleri yine o yazıya göndermek istiyor canım. Buraya tıklayabilirsiniz, yes.

Chichiro – Spirited Away

Bu koca gönüllü masalın tüm karakterleri ayrı bir minnoşluk abidesi ama Haku’nun Şeker Kız Candy’nin sevgilisi Terry’e dair çağrışımlar yapması onu bir tık yukarı çıkarıyor sanki. (Benim için… Ay lav Teri)  Tabii esaslı karakter Chichiro’yu bir kenara koyarsak… Dünyada bir anda yapayalnız kaldığınızı düşünün? Chichiro’nun gücü işte bu durumu zerre sallamamasından geliyor. (Ay tabii ki Haku var, o bu şu var ama olsun, aynı şey değil.)

Bu arada bu da, Miyazaki’nin film yapmayı bıraktıktan sonra çektiği yeni filmi “The Wind Rises”ın fragmanı