Mücadelelerin kadını Mrs. Maisel, ikinci sezonuyla yeniden ekranlarda

Bu seneki Emmy Ödülleri’nde sekiz farklı kategoriden zaferle çıkmıştı Marvelous Mrs. Maisel. Dizinin bu başarısı şaşırtıcıydı aslında; hayır, layık olmadığından değil, pek çok kişi böyle bir dizinin varlığını ilk kez bu ödül töreni sırasında öğrendiği için. Özellikle bizim bu coğrafyada Mrs. Maisel’ın adı neredeyse hiç duyulmamıştı. Amazon’un bu kendi klasmanında pek de bilinmeyen bu komedi dizisinin altı ödülü birden almış olması ise diziyi tüm dünyaya tanıtmakla kalmadı, hem de diziye yönelik sağlam bir merak uyandırdı.

1950’lerin sonunda, komedi yeteneğini keşfeden bir ev kadınının New York’un stand-up sahnesinde adını duyurma çabalarını anlatan zekice kurgulanmış bir dizi Marvelous Mrs. Maisel. GLOW ve Orange is the New Black gibi komik kadın hikayelerindeki hedefi on ikiden vuran anlar bu dizide de var. Güldürürken aslında bir taraftan, derinden acıtıyor izleyeni.

Belli ki bugün başlayacak ikinci sezon da aynı tatta ilerleyecek. House of Cards’ta da izlediğimiz Rachel Brosnahan’ın canlandırdığı Midge, yani Mrs. Maisel, yine her saniye karşısına zorluklar çıkaran şehir yaşantısına, stand-up sahnesindeki erkek egemenliğine ve kadınlara dair yıllara yayılan tüm önyargılara karşı sağlam bir mücadele veriyor.

Güç onunla olsun. Bu sezon hakkını vereceğiz artık Mrs. Maisel.