“Mumford & Sons ne tür müzik yapar?”

Mumford & Sons’ın bünyede yarattığı soru işaretleri…

Yazı: Seden Mestan

Az önce garip bir şey oldu. Kasım’da yayınlacak yeni albümlerinden paylaştıkları ilk şarkıyı dinliyordum Mumford & Sons’ın. Ve onca sene sonra şunu sormak geldi aklıma: Mumford & Sons’ın şu epik-lirik coşkulu şarkılarının türü ne ola?

Yani tabii ki folk rock. O kadar cahil değiliz. Ama türün Amerikanlaşmış halinden o kadar farklı ki ayrı bir tat bırakıyor insanda. Her fırsatta en çok etkilendikleri arasında Bob Dylan’ı saysalar da müzikleri, folk rock’ın bu esas adamının bize sunduklarından çok farklı. Yani “geleneksel İngiliz coşkusu” diyeceğim ama o da ayıp olacak…

Sonra üşenmedim, Google’a “folk rock” yazdım cehaletimi gidermek için ve gördüklerim karşısında gerçekten çok rahatladım. TEK DEĞİLMİŞİM ALLAH’IM!

Screen Shot 2018-09-24 at 17.54.59

Evet, üçüncü sırada gördüğünüz gibi; “Mumford & Sons ne tür müzik yapar” sorusu var. Millet o kadar merakla yanıp tutuşmuş ki, Google “folk rock” diye aratılınca üçüncü seçeneğe bu soruyu dayayıveriyor. Ve üzgünüm ama çok da bir cevap veremiyor. “Folk rock” diye kestirip atıyor soruyu sorduktan sonra.

Dördüncü soruyu zaten 2018 yılında hâlâ gördüğüme inanamıyorum… Cık, cık, cık…

Tüm bu kafa karışıklıklarına sebep olan, aslında Mumford & Sons’ın yeni albüm haberiydi. 2015 tarihli Wilder Mind albümünün ardından yayınlayacakları “Delta” adlı bu dördüncü albüm, 16 Kasım’da piyasada olacak. Hatta okuduklarımıza göre, albümle birlikte dev bir turneye çıkacakmış ekip. Onun tarihleri de 4 Ekim’de açıklanacakmış.

Albümden ise tadımlık bir parça yayınlandı: Guiding Light

Grup hakkında kötü konuşmak istemiyoruz ama her zamanki şekliyle karşımızda Mumford & Sons… Yine epik-lirik bir coşkuyla.