”Müziğin bir şeyler değiştirebileceğine inanıyoruz”: Yerli rap sahnesinden sert sesler

Utanarak, boğazımız düğümlenerek, vicdanımız sıkışarak dinlediğimiz iki parça ve onlar kadar vurucu videoları…

Dün gece ve bu sabah iki video düştü önümüze.

Ezhel’in yeni single’ı Olay ve Şanışer’in 17 müzisyenle birlikte kaydettiği Susamam için hazırlanmış, izleyeni sarsan ve sorgulatan iki video.

Yakın tarih gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geçti. Hâlâ akıl sağlığımızı koruyabiliyor olmamız (ya da koruyabildik mi sahiden?) bir mucize, şu son birkaç yıla bakınca. Hem sadece ”olup biten”ler söz konusu değil; günümüzün en kahredici olayları da birer birer çakıyor zihnimizde. Endişe duymamak imkansız ama umutsuzluk… Buna geçit vermemek lazım işte.

Aslında çok fazla söze gerek yok. Dün gece önce Susamam’ın milyon kez izlenen videosu sessiz sedasız ortadan kaldırılır gibi oldu; sonra tekrar YouTube’a geri döndü. Ezhel’in Olay parçası ise YouTube trend’ler listesinden uçuruldu. Birileri korktu demek…

Şu an, tam şu an, Susamam 1 740 456 kere izlendi.

Ezhel’in Olay’ı ise 1 181 663 kere…

Susamam’da Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle; çevre, adalet, özgürlük, kadına şiddet gibi konularda sözü devralıyor. Deniz Tekin’in kadına şiddet konusunda söylediklerine ise Emine Bulut’un sesi karışıyor….

Ezhel ise geçtiğimiz yıllara ait haber görüntüleri eşliğinde vicdanımıza, zihnimize dokunuyor.

Susamam’ın başındaki ses kaydında söylendiği gibi: ”Müziğin bir şeyler değiştirebileceğine inanıyoruz.”