“Nazım’ın Ormanı”nda bir ağaç olmak

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerini benimsemiş insanları bir araya getiren sanal orman: Nazım’ın Ormanı

Sinan Bökesoy’un SANATORIUM sanat galerisinin katkılarıyla hayata geçirdiği Nazım’ın Ormanı projesi Ağustos ayında AppStore’a giren bir mobil uygulamayla start almıştı.

NaziminOrmani adlı mobil uygulamayı AppStore’dan indirip, “ Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerini okuyarak ses kaydı alıyorsunuz. Kendi ağacınızı ve bulunduğunuz konumu seçerek bu kolektif ormana siz de bu dizelerle katılmış oluyorsunuz böylece.

Üç boyutlu ağaç-ses-heykel oluşumuna, orman sesleri ve müziklerin de dahil edilmesiyle kendi ekolojisini yaratan proje sayesinde gerçek dünyada bir ütopya olarak kalan bu fikir, kolektif olarak fiziksel bir görünüme kavuşuyor.

Bir mobil uygulama olarak sunulan proje, sonrasında kamusal alanlara yerleştirilecek artırılmış gerçeklik eserleri ve SANATORIUM’da düzenlenecek bir sergi/performansla devam edecek.

Evet, dadanmamız biraz (!) vakit aldı ama projenin bir parçası olmak için henüz geç değil. Sonuç kesinlikle görmeye değer.