Nereden çıktı şimdi? – New Radicals

Tek atımlık one hit wonder’ları bu kadar hüzünlü bulan tek ben mi varım acaba?

Ömrü sadece iki sene sürmüş bir grup New Radicals. 1998 yılında büyük patlama yapan hit’leri You Get What You Give ile o zamanların gelecek vadeden gruplar arasına adlarını yazdırmak üzereydiler ki, talihsiz bir şekilde dağılıverdiler.

Aslında komik olan şu: hepi topu iki sene ayakta kalan bu grubun, başrol oyuncusu Gregg Alexander dışında başka bir sabit elemanı yok. İki sene boyunca sürekli birileri gelip gitmiş. “Siz ne zaman birleşmiştiniz ki dağıldınız” diye sorası geliyor insanın… Gregg Alexander da New Radicals öncesi iki albüm kaydetmiş ama adını bir türlü duyuramamış. Esas çıkışı New Radicals’la olmuş, o da kısa sürmüş maalesef.

Yayınladıkları tek albümleri Maybe You’ve Been Brainwashed Too ise dikkate şayan bir albüm. Ana hattı rock ve pop üzerinden çizilmiş ama türler arası geniş bir skalaya yayılıyor. Dinlerken müzik tarihinden bir sürü ilhama da denk geliyorsunuz. Evet, bu açıdan bütünlüklü değil ama böylece her saniye şaşırabiliyorsunuz albümü dinlerken: Bir anda Led Zeppelin duyar gibi oluyorsunuz, sonra ibreler Prince’i göstermeye başlıyor.

Sözleri ise ayrıca dikkate değer… Umulmadık derecede sağlam eleştiriler yapıyorlar. Özellikle ABD’nin tüm sistemini popüler kültürü, değerleri ve günlük yaşantısıyla tek tek kılıçtan geçiriyorlar.

Mesela yine en büyük hit’leri You Get What You Give’den bir dizeyle örnek verelim…

“Fashion shoots with Beck and Hanson / Courtney Love and Marilyn Manson / You’re all fakes run to your mansions / Come around we’ll kick your ass in”

Şair burada diyor ki Beck, Hanson, Courtney Love, Marilyn Manson alternatif geçiniyorlar ama gidiyorlar moda çekimlerinde alımlı çalımlı pozlar veriyorlar. Hepiniz sahtesiniz, defolun gidin evinize yok kaba etlerini tekmelerim hepinizin!

Bu şarkı yayınlandıktan sonra bir röportajında Marilyn Manson’a, senin kaba etlerini tekmelerim dediği için Gregg Alexander’a kızıp kızmadığı soruluyor. O da “hayır onun için değil, beni Courtney Love’la aynı cümlede andığı için kızgınım” diyor. Tam da ona yakışacak şekilde!

Madem bu kadar andık, You Get What You Give’in klibini de şuraya iliştirelim. Anarşiye çağrı gibi…

Gerçek hayatta denemeyin.