O taklalara, biz O’na hasta: Pop kraliçem Robyn

Yazı: Nazlı Sönmez

Bu dünyada takla atarken sesinde milim bozulma olmadan şarkısına devam eden tek bir şarkıcı var: Robyn! Ve kendisi tam sekiz sene sonra bir tekli paylaştı: Missing U. Yıllar sonra gelen bu şarkı, hem kendini hem müziğini hem de bize neler sunabileceğini hatırlatıyor.

giphy

Gerçek bir hatırlatma değeri taşıyan Missing U sonrası Robyn’in pop müzik sahnesindeki yeri biraz daha kendini sağlama alıyor. Bir de kucağımıza kocaman bir kanıt bırakıyor: Robyn’in üzerindeki ilgi ve merak asla bitmeyecek! Hatta belki de kariyeri olabileceği en güvenli bölgede kalmaya devam ediyor. Çünkü dönemsel bir başarı veya tek şarkılık bir patlama yerine adım adım yükselttiği, birçok farklı müzisyenle iş birliği/dostluk kurduğu bir dünyası var. Yani, işini severek yapıyor, müziğe saygı duyuyor, sevenlerinin değerini biliyor. Bu durumda da aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ortaya hep ayakları yere çok güçlü basan işler çıkıyor. Bu yüzden tüm pop divaları ile arasında büyük bir fark ortaya çıkıyor.

Robyn hakkında en değerli şey:

Birçok sanatçının albüm süreçlerinde yanlarındaydı, (Lykke Li, Röyksopp, Kindness) birçok dünya starı ile düetler yaptı. (Snoop Dogg, Metronomy vb.) Bir de 2014 yılında Röyksopp ile ortak bir kısa çalar çıkardı. Do It Again adını taşıyan kısa çalar beş şarkıdan oluşuyor. Aynı dönemde Röyksopp da The Inevitable End adını taşıyan bir albüm çıkardı ve Robyn ile yaptıkları şarkılara kendi albümlerinde de yer verdi. Ardından da Robyn ve Röyksopp birlikte bir dünya turnesine çıktılar. Neredeyse iki sene süren bu müthiş yolculukta elde edilen görüntülerle bir de klip çektiler.

“-0’a geçen insanlar” 

Şimdi Robyn’in diğer şarkılarına göre biraz daha kalp kırma riski taşıyan Missing U şarkısını bir dinleyin. Kendisi şarkı ile ilgili aşırı İsveçli bir açıklama yapmış:

“Bu şarkı insanlar hayatınızdan kaybolduktan sonra 0’dan -0’a geçişlerini anlatıyor. -0’a geçiş, baktığınız her yerde o insanı görmek anlamına geliyor.”