Oğlunu da severiz biz, James Gandolfini

The Sopranos ve James Gandolfini hayranı olarak, haberi gördüğümde benim bile koltuklarım kabardı.

Yaklaşık bir yıldır dönen bir haber: 90’ların kült dizisi The Sopranos’un bir filmi çekilecek. Tony Soprano’yu nefes alıp verişlerine kadar kusursuzca ekrana taşıyan James Gandolfini, 2013 yılında aramızdan ayrıldığı için, bir de tabii şaibeli final bölümünün o yıllardır geçmeyen tadını bozmamak adına olsa gerek, The Many Saints of Newark adlı bu film dizide izlediğimizden çok daha önceki bir dönemi anlatacak.

Aslında bir süre, filmde Tony Soprano karakterinin de olacağı söylenmemişti. Geçtiğimiz haftalarda, 60’lı ve 70’li yıllarda geçecek filmde, Tony Soprano’nun gençliğiyle yer alacağını öğrenince kafamızda da soru işaretleri yanmıştı: Kim oynayacaktı bu koca yürekli mafya babasını?

Newark’taki siyahi ve beyaz mafya aileleri arasındaki kapışmayı anlatacak filmin iyi olacağına dair şüphemiz olmasa da, (neticede dizinin de yaratıcısı David Chase ve ekibinin neler başarabildiğini dizide gördük) “James Gandolfini’siz The Sopranos olmaz olsun” diyen gözü kara fanatiklerdenim… Filmle ilgili haberleri de göz ucuyla izliyorum.

Daha doğrusu bu noktadan sonra geçmiş zaman kullanmam gerekecek: Evet, hâlâ fanatiğim ama filme dair son öğrendiğimiz haber, gelişmeleri artık yakından takip edeceğim anlamına geliyor: Filmde genç Tony Soprano’yu, James Gandolfini’nin oğlu Michael Gandolfini canlandıracakmış.

michael-gandolfini

Bir taşla iki, üç, dört kuş vurabilen bir karar. Benim gibi şuursuz hayranların bile kalbini çalabildi bir kere. Tıpatıp aynısı olmasa da babasını andırıyor 19 yaşındaki Michael. Çok romantikçe gelebilir fakat insanı mutlu ediyor; duygusal bağlarımız büyük. Onun kadar iyi bir oyuncu olabilir mi peki Michael? Şimdilik ufak rollerde yer aldığı için, yorum yapmamız zor ama rolü için çooook çalışması gerektiği garanti. Psikolojik baskı yaşacağı kesin….

Tabii bu kararın PR ve pazarlama konusunda da cuk oturduğu ortada. Günlerdir “Tony Soprano’yu James Gandolfini’nin oğlu oynayacak” haberi dönüyor. Kendinden söz ettirmek için bundan daha iyi bir fikir olabilir mi?

Filmin vizyon tarihi henüz belli değil. Muhtemelen o zamana kadar daha çok The Sopranos muhabbeti döndüreceğiz. Hatta izninizle, yine bir güzelleme niyetine fanatikçe T24 Pazar’a yazdığım yazıyı da buraya yapıştıracağım. Çünkü paylaşmak güzeldir… (Okunmak da.)