Olağan sürprizleriyle bir Altın Küre Ödül Töreni

Bir ödül töreninde olması gereken hemen her şeyin olduğu 76. Altın Küre geride kaldı.

Ödül törenlerinin yazılı olmayan bazı kuralları var: En azından bir kategoride favori adayı ödüllendirmemek, yükselen “Yazıktır, günahtır…” seslerini bastırmak için hemen ardından çok sevilen bir ismi ödüllendirmek, ortalık sakinleşince hiç olmadık bir adayı daha ödüllendirmek gibi. Dün gece gerçekleşen 76. Altın Küre Ödülleri de bu kurallardan şaşmadı, bir ödül töreni olarak gündemde kalıp konuşulmak için gerekli şartları sağladı. Sonuçta önemli olan her nabza göre şerbet vermekti ve bu hakkıyla gerçekleşti.

Ödül törenlerine herkesin bakış açısı farklıdır ama sanki Jim Carrey vizyonu bu törende de hepimize iyi gelecek. İki Altın Küre ödüllü Jim Carrey’nin de dediği gibi, hangimiz bir gün Üç Altın Küre ödüllü olarak anılmak istemeyiz ki?

Drama Dalında En İyi Film: Bohemian Rhapsody

Evimizin hacker’ı olarak bağrımıza bastığımız Mr. Robot’un günün birinde Freddie Mercury’ye dönüşeceğini beklemiyorduk. Hem de kusursuzca! Filmle ilgili kafamızda soru işaretleri olduğundan, bu ödülde bizce Rami Malek’in oyunculuğunun payı büyük diyor ve geçiyoruz.

Müzikal / Komedi Dalında En İyi Film: Green Book

Gecenin ‘en’ kazananı Green Book. Yol hikayeleri güzeldir, arkadaşlıklar güzeldir…

altın-kure-green-book

Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Glenn Close

Olmadık ödüller dağıtıldıkça, A Star Is Born gündemde kaldıkça ödül de bir an Lady Gaga’ya gidecek diye bir hisse kapıldık ama heykelcik Glenn Close’un ellerinde.

glen

Drama Dalında En İyi Erken Oyuncu: Rami Malek

Gecenin en canı gönülden dilediğimiz ödülüydü; Levent Kırca makyajı ve deli işi performansıyla Rami’nin oldu. Bu çocuk galiba Oscar’ı da görecek.

altın-kure-rami

Müzikal / Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Olivia Colman

Ona verilen ve verilecek tüm ödülleri geçtik, bu senenin bize verdiği en büyük ödül Olivia Colman’ın ta kendisi oldu. Broadchurch de güzel dizi, izleyin, “Dadanistler dediydi” dersiniz…

altın-kure-olivia

Müzikal / Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Christian Bale

Ödül vücudunu dönüştürme becerisine mi verildi, oyunculuk performansına mu bilmiyoruz ama her halükarda saygımız büyük, alkışlıyoruz.

altın-kure-bale

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Regina King

“Şampiyon belli ikinci kim?” dediğimiz kategorilerdendi, The Favourite’ın hanımefendileri es geçildi, kızmadık ama kırıldık…

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali

Green Book yılın en iyilerinden, Mahershala Ali de önümüzdeki yılların en iyilerinden. Onun doğal oyunculuğuna doyamayanları birkaç gün sonra başlayacak olan True Detective çılgınlığına davet ediyoruz.

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón (Roma)

Roma’ya düzdüğümüz methiyelerden haberiniz varsa (ki yoksa da buradan haberdar olabilirsiniz) bu ödüle nasıl sevindiğimizi de tahmin etmişsinizdir.

altın-kure-alfonso

En İyi Senaryo: Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly (Green Book)

Gecenin en iyi ikilisi Roma ile Green Book’a eşit sayıda ödül dağıtma denklemini bozan ve Green Book’u galip ilan eden bu ödülle Green Book’un Oscar’da da döktüreceği kesinleşmiş oldu.

En İyi Animasyon: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Örümcek hislerimiz bunu görememişti ama birçok yoruma göre “yapılmış en iyi Spider-Man filmi”nin ödüllendirilmesi hem emeğin takdiri hem de Stan Lee’nin anısına saygı anlamında önemliydi, gecenin gülümseten ödüllerindendi.

Yabancı Dilde En İyi Film: Roma

Sizi yeniden yazıya doğru alalım.

Drama Dalında En İyi Dizi: The Americans

Altı senelik yayın süresinde kadın oyuncusundan erkek oyuncusuna, tema müziğinden senaryosuna her ödülü alan, bu sene dizi final yapınca da Altın Küre’nin “Aaa, e biz hiç diziye ödül vermemişiz?” diyerek giriştiği giderayak ödül takdimini tabii ki mantıklı buluyoruz.

Müzikal / Komedi Dalında En İyi Dizi: The Kominsky Method

Bu kategoriyi cidden tahmin edememiştik ama sonuca sevindik. Ustalara saygı kuşağı olmadan ödül töreni olmazdı.

En İyi Mini Dizi / TV Filmi: The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Biz Sharp Objects diye tepinip dururken, bunun da olacağını içten içe biliyorduk aslında…

Mini Dizi / TV Filmi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (Escape at Dannemora)

Dizi o kadar yeni ki izlemeye fırsatımız olmadı. İlk izlenimi zaten ilgimizi çekmişti, bu ödül de merakımızı artırdı. Amy Adams’ı sollayan Patricia hanımı takipteyiz.

Mini Dizi / TV Filmi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Darren Criss (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story)

Önceki Altın Küre yazımızda demiştik, “Darren Criss kazanır biz de hiçbir şey hissetmeyiz” diye. Tam da öyle oldu.

Drama Dizi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Sandra Oh

Belki Killing Eve’i The Americans’a yedirdiler ama Sandra Oh görmezden gelinemezdi. Neyse ki “E onu da sunucu yaptık işte” cümlesini duymamıza gerek kalmadı, Sandra ödülünü aldı.

altın-kure-sandra

Drama Dizi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Richard Madden

Saçmalıklar listemizin bir diğer üyesi. Robb Stark’ın anısına susuyoruz…

altın-kure-richard

Müzikal / Komedi Dizi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Rachel Brosnahan

Baygın bakışlarıyla yine ödülü aldı, dizi devam ettikçe de her yıl ödülü o olacak sanıyoruz.

Müzikal / Komedi Dizi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Michael Douglas

Birbirinden deli adamların yarıştığı kategorinin en oturaklı adayı olarak ödül aldığı için Michael Douglas’ı ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Jim Carrey alsa bize iyi malzeme çıkardı ama neyse…

Mini Dizi / TV Filmi Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Clarkson

Sharp Objects’teki rolüyle kanımızı dondurmuş, aklımızı başımızdan almıştı. O garip anaçlığının altında tedirgin edici bir şeyler olduğunu hissettirmişti bize o sağlam oyunculuğuyla. Sonuna kadar hak etti bu ödülü.

Mini Dizi / TV Filmi Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ben Whishaw

Yeni Bodyguard eski Robb Stark Richard Madden’la olan tedirgin edici fiziksel benzerliğinin farkında mısınız?