Olivia Wilde’dan bir büyüme hikayesi: Booksmart

Ergenliğini unutabilen var mı?

Jordan Peele’in su katılmamış gerilim filmi Us başta olmak üzere, uzun zamandır büyük kalp çarpıntılarıyla beklediğimiz yapımlar, South by Southwest festivali kapsamında prömiyerini yapıyor şu günlerde. Gidip göremediğimiz, haliyle haset duygularımızı kabartan South by Southwest bu yıl da o açıdan (Jordan Peele kadar olmasa da) gerim gerim gerdi bizi.

Mesela en son, Olivia Wilde’ın yönetmenliğini üstlendiği ve yine South by South West kapsamında ilk kez izleyiciyle buluşan Booksmart’a karşı önüne geçilmesi güç bir merak duymaya başladık. İlk kez yönetmen koltuğuna oturan Olivia Wilde, sürekli ders çalışarak nereye varacağım diyerek niyeti bozan ve partileme derdine düşen iki kız arkadaşın hikayesini anlatıyor.

Evet, Booksmart tüm klişeleriyle bir büyüme hikayesi ama klişeler tam da bu noktada önemsizleşiyor: Neticede büyümek ve ergenlik, dünyanın her yerinde aynı klişeleri de peşinde getirmiyor mu?

”Tam da izlemeyi sevdiğim tarzda bir film yapmak hayalim vardı” diyor Olivia Wilde, The Hollywood Reporter’a verdiği röportajında. Ve 80’li yıllara doğru bir yolculuğa çıkarak, kendi ergenliğinden ilhamla, o dönemin artık klasikleşmiş hit’leriyle iç içe geçmiş bir hikaye anlatmaya koyulmuş.

Filmdeki iki kız arkadaşı Beanie Feldstein ve Kaitlyn Dever canlandırıyor. Oyuncu kadrosunda ayrıca Noah Galvin, Billie Lourd, Skyler Gisondo, Jessica Williams, Will Forte ve Jason Sudeikis (kendisi Olivia Wilde’ın eşi olur) var.

Bizim bu filme şimdiden bu kadar sarma sebebimiz ise, sadece büyüme hikayelerine olan iflah olmaz sevgimiz değil; eski dostumuz Olivia Wilde’ın böylesine bir iş için kolları sıvayıp yönetmenliğe transfer olmuş olması. ”Rahat”ını bozan herkese karşı, cesaretlerinden ötürü, garip bir hayranlığımız var. Hem prömiyer sonrası yorumlar da fena değil… İyi iş kotarmış belli ki Olivia Wilde. İzledikten sonra da fikrimiz değişmese bari.