Orada bir Oscar var uzakta

Reyting uğruna ne yapacağını şaşıran…

Bu sene Oscar’lar cephesinde “sular durulmadı”, tabiri caizse. Sunucu krizi, “çok da izlenmeyen” kategorilerin reklam aralarında verileceği açıklaması, Queen performansı derken tarih yaklaştıkça her güne bir Oscar haberi düşmeye başladı. Evet, adaylar belli. Hatta dev sürprizler olmazsa, ödül sezonunun diğer kazananlarına bakarak, bu sene için tahminlerimiz de çok şaşmayacak. Ama madem lafını açtık; 24 Şubat gecesi gerçekleşecek Oscar töreni öncesi neler olup bittiğine bir bakalım. (Çünkü gıybet güzeldir.)

Kim sunsun?

Aslında Akademi, iftiharla açıklamıştı bu seneki sunucusunu: ünlü komedyen Kevin Hart, töreni sunan isim olacaktı. Ta ki, Akademi bu kararından ötürü ağır topa tutulana kadar. Zira Kevin Hart, homofobik söylemleriyle uzun zamandır tepki çeken bir isimdi. Akademi’nin de tutup bu anlı şanlı gecede, sunucu olarak seçmesi tabii ki affedilmedi.

Çok uzun sürmedi ama, kısa süre içinde Oscar ve Kevin Hart tarafından yeni bir açıklama daha geldi ve Kevin Hart bu seneki töreni sunmaktan çekildiğini söyledi.

Peki ya kim sunacaktı? (Gergin müzik…)

Herkes tahminlerini sıralamaya başladı. Acaba Akademi, geçmiş yıllardaki sunucularıyla yeniden mi yolunu birleştirecekti? Tekrar Ellen, Mellen gibi isimleri görür müyüz diye durmuş düşünürken, bu seneki törenin sunucusuz gerçekleşeceğini öğrendik. Daha doğrusu, tek bir sunucu olmayacak bu sene, onun yerine bir sürü ünlü oyuncu dönüşümlü olarak çıkıp kategoriler açıklanmadan önce şakalar, konuşmalar yapıp geçişleri sağlayacak. Sunucu listesinde yer alan isimler de aslında oldukça eğlenceli: Whoopi Goldberg, Brie Larson, Jennifer Lopez, Amy Poehler, Charlize Theron, Tessa Thompson, Javier Bardem, Angela Bassett, Chadwick Boseman, Emilia Clarke, Laura Dern, Samuel L. Jackson, Stephan James, Keegan-Michael Key, KiKi Layne, James McAvoy, Melissa McCarthy, Jason Momoa, Sarah Paulson, Elsie Fisher, Danai Gurira, Brian Tyree Henry, Michael B. Jordan, Michael Keaton, Helen Mirren, John Mulaney, Tyler Perry, Pharrell Williams, Krysten Ritter, Paul Rudd, Michelle Yeoh ve daha niceleri.

İnşallah parodi kıvamında saçma sapan espriler yapıp da can yakmazlar.

Sizi reklam arasına alalım

Sunucu krizi yetmezmiş gibi, Oscar ailesi, prestijine leke sürdürecek bir ayıba daha imza attı. Aslında o “çok da popüler olmayan ve ses getirmeyen” kategorilerdeki ödül teslimini, töreni hızlandırmak adına (ve muhtemelen çok da umursamadıkları için) reklam aralarında gerçekleştireceklerini söylemişlerdi. Bu kadar “önemli” bir sinema ödülünün, insanların emeğini ve hatta kendi belirlediği ödülleri küçümseyip reklam aralarına sıkıştırması DEV SKANDAL sahiden. Reyting telaşesiyle kudurduklarını biliyorduk da, bu kadar düşmeye gerek var mıydı acaba?

Tepkiler gecikmedi. Düzeltme de… En İyi Sinematografi, Kurgu, Kısa Film ve Makyaj kategorilerindeki ödüllerin, ilk açıklandığı gibi reklam aralarında değil, doğal yayın akışıyla verileceği belirtildi.

Saçmalık…

Is this the real life?

Ve 2018 yılında dünya yeniden Queen’i keşfetti. Üzücü olan ise, milletin Rami Malek’i gerçek Freddie Mercury sanması. Film hakkındaki fikrimizi söylüyoruz hep: Sıradan bir gişe filmi gibi izlerseniz, mesela Star Wars vs gibi, oldukça eğlenceli ve sürükleyici. Hem sürekli Queen çalıyor. Bir de o Levent Kırca makyajına rağmen, Rami Malek’in canı pahasına bir performans çıkardığının da hakkını vermek gerekir. Peki film Oscar’ları silip süpürecek kadar güçlü mü? Tabii ki hayır. Rami Malek alabilir ama; Mr Robot’tan beri gururlu anne gülümsemesiyle izliyoruz başarılarını.

Queen’in yeniden kıymetinin bilinmesi ise (farkında mısınız artık her yerde alakalı alakasız Queen çalıyor) tabii ki Queen elemanlarının işine yaradı. (Koca koca adamlara bak sen ya!) Hatta oldukça iddialı adaylardan olan Bohemian Rhapsody’nin şerefine, Queen ödül töreninde sahne alacakmış. Vov! 2011’den beri vokallerde Adam Lambert’la konserler veren grup, o gece de muhtemelen aynı tayfayla sahnede olacak.

Yani bir de, söylememize gerek var mı bilmiyoruz gerçi ama, Lady Gaga ve Bradley Cooper da yine çalıp söylemek için sahnede olacak. Onların şu diz dize göz göze, arabeskin dibine vuran performansları biraz baydı açıkçası. Neyse, Lady Gaga’nın hatrına susalım.

Bizim açımızdan renkli bir gelenek Oscar’lar, sabahlamalı, heyecanlanmalı, kırmızı halıdan ödül töreninin son anına kadar gıybet yapmalı. Belki bu sene Instagram’da buluşuruz kim bilir…