Oscar yarışını hızlandıran yeni filmler

Hafta başında “Dadanizm Dolmuşta” paylaşımlarımızı Instagram’da gördünüz mü bilmiyorum. Şimdilik yetenekli insanlarla bindiysek de dolmuşa, önümüzdeki haftalarda bir torba sakatat, çok konuşan birileri ve Şiki Şiki Baba kasetiyle binmeyi ve Oscar tahminlerimizi yazmayı planlıyoruz. Ama önce görülmesi gereken başka filmler var. Geçtiğimiz aylarda Black Panther, Suspiria, A Star is Born, First Man, Beautiful Boy gibi filmler, “Oscar Buzz” denilen tantanayı coşturmuş olsalar da, hâlâ festivallerde gezmekte olan ve vizyonda bizlere yeni katılan güçlü adaylar var.

Adaylar açıklanana kadar, aday adaylarına dadanmakta kararlıyız. 

Vox Lux

Natalie Portman, Black Swan Oscar’ından beri Jackie, Annihilation ve Knight of Cups filmlerindeki performanslarıyla ne kadar sıkıcı olabileceğinin sınırlarını zorlayıp, herkesi bayılttıktan sonra nihayet etkileyici bir şeyler peşinde. Filmden yeni fragman, henüz pek taze.

Can You Ever Forgive Me

Matthew McConaughey ve Alec Baldwin gibi senelerce piyasada rahat rahat projelerde takıldıktan sonra, güzel işler yapmaya başlayanlara bir yenisi eklendi: Melissa McCarthy. Kendisini Gilmore Girls’den beri severim ama hep hafif hafif, tatlı tatlı izlemelik projelerde dolaştı durdu. Can You Ever Forgive Me’de kendini aşmasına tanık olmak için sabırsızlanıyoruz. 

The Sisters Brothers

Venedik’ten ödülle dönen filmde Joaquin Phoenix, John C. Reilly ve Jake Gyllenhaal oynuyor. Henüz ülkemizdeki vizyon tarihi henüz belli olmayan filmin, Akademi tarafında da ilgiyle karşılanacağına dair güçlü hislere sahibiz.

Wildlife

Jake Gyllenhaal ve Carey Mulligan’ın bu pastel renkler ve pasta gibi dekorlara rağmen aşırı üzücü ve travmatik filmi Wildlife’ı yönetmeni Paul Dano olduğu için sevmek istiyorum. Little Miss Sunshine’la tanınan, o zamandan beri büyüklü küçüklü rollerde izlediğimiz Dano’nun ilk yönetmenlik denemesi bu film. Senaryosunu Ruby Sparks’taki rol arkadaşı Zoe Kazan’la birlikte yazmışlar. İkisi de hakettiği dikkati henüz çekemediğinden üzülüp duruyorduk, yolları açık olsun.