Patti Smith’in Instagram hikayeleri

Günümüz dünyasının hızlı tüketim sevdasını birkaç vites artıran Instagram’da da kendi özgün hikayelerini anlatmaya devam ediyor Patti Smith.

(Bu yazı ilk olarak 22 Temmuz tarihli Cumhuriyet Pazar ekinde yayınlanmıştır.)

Alt tarafı sekiz senedir hayatımızda olsa da günlük alışkanlıklarımızı komple değiştirmeyi başardı Instagram. Ve tabii görme şekillerimizi de… Twitter nasıl cümleleri kısalttıysa Instagram da görselliğin öne çıktığı bir akış getirdi hayatımıza. Afili filtrelerle cilalanan fotoğraflarla kişiliğimizin ve geçen günlerimizin birer özetini sunmaya çabalıyoruz.

Punk müziğin efsanevi müzisyeni Patti Smith de geçtiğimiz Mart ayında açtığı hesabıyla Instagram aleminde yerini aldı. Tüm mütevazılığıyla hayranlarını selamlayan müzisyenin (elinin bir fotoğrafını koyarak “herkese merhaba” demişti ilk paylaşımında) This is Patti Smith adlı Instagram hesabı, ince ayar çekilmiş fotoğrafların ve az söz söylemenin makbul olduğu bu yeni düzen içerisinde nevi şahsına münhasır bir duruş sergiliyor.

20. yüzyılın ikinci yarısının ve günümüzün en özgün hikaye anlatıcılarından biri Patti Smith. Haliyle Instagram onun için hikayelerini, şiirlerini paylaşmak için yeni bir araç gibi. Fotoğraflarını paylaşırken herhangi bir estetik kaygısı gütmüyor: Sıradan bir makarna süzgeci veya kullanılmış bir diş fırçası bile onun fotoğraflarında baş köşeyi kapabiliyor. Önemli olan fotoğrafta gördüklerimizin ondaki hikayeleri ve çağrıştırdıkları… Neyse ki fotoğraflar karşısında ilk anda yaşadığımız merakı karşılıksız bırakmıyor Patti Smith ve her paylaşımının altına, kendi şiirsel anlatımıyla bir hikaye bırakıyor.

“Burası Rimbaud ailesinin çiftliği” diye anlatmaya başlıyor, bir pencereden el sallarken gözüktüğü fotoğrafının altında. “Arthur, Cehennemde Bir Mevsim kitabını 1873 yazında burada yazdı” diyerek devam ediyor hikayesine. Bir şair olarak kendisine ilham veren isimler arasında sıkça andığı Arthur Rimbaud’nun izlerini takip ederek geçirdiği bu günden tam üç tane fotoğraf paylaşıyor ve kendi hikayesini Rimbaud’nunkiyle kesiştiriyor.

Birkaç gün sonra bir selfie paylaşıyor. Gözünde gözlükleri, dingin bir ifadeyle gülümsüyor kameraya. “Rockaway’de bir pazar günü” diyerek giriyor söze. O gün evde yaptıklarını anlatıyor “Okudum, yazdım, yerleri sildim…” Selfie’sinin hemen ardından gelen karede gerçekten de yerleri sildiğini kanıtlamak istermişçesine kırmızı bir paspasın fotoğrafını paylaşmış; pazar pazar temizlik yapmak zorunda olan hayranlarına “rockstar’lar da temizlik yapar” demek istiyor belki, bir nebze de olsa teselli etmek adına… Hayranlarıyla kurduğu güçlü iletişime yine aynı şekilde devam ediyor; fotoğraflarının altına yazılan yorumlara her zamanki nezaketiyle tek tek cevap veriyor, kendisine çiçek emoji’si yollayanlara “Çiçekler için teşekkürler” demeyi ihmal etmiyor.

Aslında şarkılarından, şiirlerinden ve kitaplarından Patti Smith’e dair ne biliyorsak hepsinin bir toplamını görüyoruz Instagram hesabında. Tam da alışık olduğumuz anlatım tarzıyla günlük hikayelerine devam ediyor burada. Herkes her şeyi hızlı hızlı tüketmeye gayret ederken o sakince etrafındakileri izliyor, sıradan detaylarda umulmadık hikayeler buluyor ve birkaç hashtag’le kafasındakileri anlatmak yerine her fotoğrafın altına uzun uzun şiirler yazıyor. Patti Smith’in Instagram dünyasının tek düze kalabalığına son hız giriş yapıp plajda ayak fotoğrafı paylaşmasını zaten kimse beklemiyordu herhalde.