Pera Film’de bu ay Ronit Elkabetz retrospektifi

Pera Film, Kasım ayı programında, İsrail kökenli oyuncu, senaryo yazarı ve yönetmen Ronit Elkabetz retrospektifine yer veriyor. 7 – 28 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Sınırların Ötesi başlıklı program, Elkabetz’in hem İsrail hem de Avrupa sinemasında yer etmiş filmlerine yer verecek. 

Fas’tan İsrail’e göç etmiş bir ailenin kızı olan Elkabetz’in filmlerinde aile, gelenekler, evlilik, toplumsal beklentiler gibi temalar kadın karakterler üzerinden anlatılıyor. Anlattığı hikayelerin ağırlığını ne azaltıyor, ne de onlara yersiz dramalar yüklüyor. Filmlerindeki gerçekçilik, farkındalık yaratmak ve politik bir şeyler söyleyebilmek uğruna seyirci tokatlamıyor. Tersine son derece yalın ve insani bir üslupla seyirciye bir dönemin durumlarını hikayelerini anlatıyor. Filmlerinde çoğunlukla, arkada bir yerlerde absürt ve ironik durumlardan beslenen tatlı bir de espiri anlayışı da mevcut. 

Gett (1)

Elkabetz, kariyeri boyunca 27 film, üç televizyon filmi ve dört dizide yer almış; İsrail, New York ve Paris’te ödüller toplamış, filmleri Cannes Film Festivali dahil olmak üzere uluslararası festivallerde gösterilmiş bir sanatçı. Seçkide ise kariyerinin en önemli dokuz filmine yer veriliyor.

Eş Edinmek, 7 Gün ve Viviane Amsalem’in Boşanma Davası üçlemesi ile Bandonun Ziyareti, seçkinin kaçırılmaması gereken filmleri. Bu üçlemenin etkisiyle mi bilemiyorum ama Tufan ve Ak Büyü gibi filmlerini de izleyince sanki hep aynı kadının hayatından farklı kesitler anlatıyor gibi bir his veriyor. Her filminde kendisinden de Viviane’den biraz bir şeyler devam ediyor gibi. Bu bakımdan filmlerinin, İnsanlık Komedyası gibi, bir dönemin ve kültürün aktarımını realist bir üslupla yaptığı, bir nevi belgesel niteliğinde oldukları da söylenebilir. 

Sh_Chur (3)