Pera Palas’ın gizemli hikayelerinden bir sosyal medya uygulaması: “Bir Pera Palace Polisiyesi”

Bundan seneler seneler önce heyecanlı bir yeni yetmeyken, nice umutların canlandığı bir cuma günü okuldan çıkıp bize küçük özgürlükler sunan Beyoğlu’nun yolunu tutmuştuk. Tepebaşı’ndan geçerken bizi ne dürttü de Pera Palas’a girdik, sonra bir de üstüne para verip otel turu yapmaya karar verdik hatırlamıyorum. (Bu arada “üstüne para vermek” harçlıkla yaşayan genç bir birey için çok mühim bir mesele…) Fakat bizi otelin buram buram gizem kokan tarihi odaları arasında gezdirirken dana gibi koca kızlar olmuş olmamıza rağmen bir güzel korkutmaya başaran o otel görevlisi ablayı asla unutmayacağım. Sonradan düşününce ablamızın hayalgücünün güçlü birer eseri olduğunu anladığımız ve aslında çok da korkutucu olmayan bu hikayeler (yok efendim işte bir gece o otelde kalmışmış da, tuvalet masasına bıraktığı tokayı sabah uyandığında perdeye takılı bulmuş falan) otelin o ambiyansında acımasız bir hale bürünmüştü.

Pera Palas’a dair anlatılan o ünlü hikayeler, hayalürünü veya değil, İstanbul’un giderek eksilen kimliğinin en vazgeçilmezlerinden. (Tabii ki “abla”nın anlattıklarından bahsetmiyoruz; onlar ergen maceramızda tribal hisler yarattı sadece.) Gri Creative de Pera Palace Hotel Jumeirah için hazırladığı interaktif sosyal medya projesi Bir Pera Palace Polisiyesi’yle işte bu hikayelere, özellikle de Doğu Ekspresinde Cinayet romanını burada tamamlayan Agatha Christie’ye selam ediyor.

Bir Pera Palace Polisiyesi, Anna adlı bir kadının cinayetini çözmek için İstanbul’a gelen dedektif Pierre’in hikayesi üzerinden şekilleniyor. Dedektifin bu cinayet peşindeki serüvenini de Pera Palace Hotel Jumeirah’ın Facebook sayfasına üye olan katılımcılar belirliyor. Uygulama kapsamında her hafta iki farklı senaryo yayınlanacak ve serüven de en çok tercih edilen senaryo üzerinden devam edecekmiş.

Dedektiflik hikayelerinin her türlüsüne dadanmayı seven bir ekip olarak (Agatha Christie’nin kitaplarından uyarlanan Agatha Christie’s Poirot dizisi için buraya, tüm diğer dedektiflik dizileri içinse buraya) Bir Pera Palace Polisiyesi’ne de dadanmamamız söz konusu değildi. Neyse ki bu sefer o ergen triplerimizi evde bıraktık…Yeni ofis eğlencemiz hayırlı uğurlu olsun!