Zorbalıkların ve şantajların gölgesinde: Rebel Wilson’ın bir kuir olarak açılma süreci

Ne kadar ünlü olursanız olun, hayatınızı çeşitli zorbalıklardan ancak bir yer kadar koruyabiliyorsunuz maalesef… Bridesmaides, Pitch Perfect ve daha nice komedilerle beraber andığımız Rebel Wilson, geçtiğimiz günlerde “bu zamana kadar bir Disney Prensi aradığımı sanıyordum, meğer ihtiyacım olan bir Disney Prensesiymiş” diyerek Ramona Agruma ile olan aşkını dünyaya duyurdu. Wilson için belki de hayatının en önemli anlarından biriydi bu. Ama sonradan Wilson’ın bir kuir olarak dünyaya açılmasının biraz zoraki ve Avustralyalı gazeteci Andrew Hornery’in tehdit vari ısrarlarıyla olduğunu öğrendik.  Ve yine, çeşitli mahremiyet sorgulamaları eşliğinde uzaklara daldık, klavyenin başına geçtik…

Rebel Wilson, daha önce de çeşitli etkinliklere beraber katıldığı ama bu defa sevgilisi olarak tanıttığı ABD’li moda tasarımcısı Ramona Agruma ile olan fotoğrafını #loveislove etiketiyle paylaştı geçtiğimiz günlerde ve ikilinin bu tatlı aşk itirafı sosyal medya akışımıza düştü çabucak. Hayranlarının heyecanla karşıladığı bu haberi magazin basını da büyük bir iştahla taşıdı gündeme. Olsundu, buraya kadar beklemediğimiz bir gelişme yoktu. Ama Wilson’ın paylaşımından birkaç gün sonra, bir Avustralya gazetesi olan The Sydney Morning Herald’da bir yazı yayınlandı. Gazeteci Andrew Hornery, Wilson’ı neredeyse “haberine konmak”la suçladı. Şimdilerde kaldırılan ve yerine bir özür yazısı konan bu yazısında Hornery Wilson’a yeni ilişkisinden haberdar olduğunu, çeşitli kaynaklardan doğruladığını ve bunu haber yapacaklarını söylediğinden bahsediyor. Hornery’nin bu yazıda anlattığına göre kendisi Wilson’ın paylaşımından bir gün önce menajerine ulaşmış ve bu konu hakkında bir haber yapacağından ve Wilson’dan haberin teslim tarihine kadar yani iki gün içerisinde bir yorum beklediklerinden bahsetmiş. Wilson ise kendilerinin bu şantaja kayan isteklerine cevap vermeyip ertesi gün kendisi bir paylaşım yapıp açılmayı tercih etmiş.

Hâlâ pek çok toplumda LGBTİ+’lar zorbalığa uğruyor, “parmakla gösteriliyor” ya da işlerini kaybediyor. Bu nedenle bir kuir olarak dünyaya açılmak her zaman kolay değil. O yüzden açılma anı tamamen kişinin kendi kararına bağlı olmalı. Zaten tüm dış etkenler bir yana bu tamamen kişisel ve tabii ki de özel. Rebel Wilson’ın örneğindeki gibi bunu tüm dünyanın karşısında yapmak ise çok daha bambaşka bir boyuta taşınıyor. LGBTIQ+ Health Australia’nın CEO’su Nicky Bath, gazetenin Wilson’ın yeni ilişkisi hakkında kendisiyle iletişime geçtiğinde Wilson’ın “korkunç bir duruma” düştüğünü söylüyor ve ekliyor;  “LGBTİ+’lar açıldıklarında önemli olan, bunu yapma kararını vermiş olmaları ve hayatlarının önemli bir bölümünde açılmak için çevrelerinde doğru desteğe sahip olmalarıdır. Açılması için birinin üzerinde baskı oluşturmak gerçekten yararsızdır ve psikolojik etkileri olabilir.” Hornery kendi şantajını ifşaladığı yazısının tepki toplaması üzerine bir de özür yazısı yayınladı bu arada: “Hafta sonu, Rebel Wilson’ın başka bir kadınla olan yeni ilişkisini ortaya çıkaran sosyal medya gönderisine yol açan arka plan hakkında yazdım. Bundan bazı yeni ve zor dersler öğrendim ve yanlış yaptığım şeyler hakkında size karşı açık sözlü olmak istiyorum. Rebel bunu zor bulduğu için gerçekten üzgünüm. Amacım asla bu değildi. Ama görüyorum ki, hepsini olağanüstü bir zarafetle ele almış. Eşcinsel bir erkek olarak ayrımcılığın ne kadar derinden acıttığının farkındayım. Bu acıyı bir başkasına yaşatmak isteyeceğim en son şey” diyor bu özür yazısında. İnanılmaz bir taraftan, şantajını ve zorbalığını kendi yazdığı bir haberle ele vermesi… Ve bunun zorlayıcı olduğunu gelen tepkiler üzerine anlaması…

Ve The Sydney Morning Herald’ın Avustralyalı yazarı Rebel’e yaklaşma adımlarının yanlış olduğunu ve ayrıca yazılarıyla ilgili bir teslim tarihi belirlemenin standart bir prosedürleri olduğundan bahsediyor. Hornery “sadece bilgilerime güvendiğimi ve görüş almak istediğimi yazdım. İnsanların cinsel yönelimini açıklamak bizim üzerimize vazife değil, yapmaya çalıştığımız bu değildi” dese de Wilson’ın kendisinin mailinden bir gün sonra açılması Wilson’ın bu ihtimalden açıkça rahatsız olduğunu gösteriyor. Wilson ise bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmasa da sadece bu durumun ortaya çıkmasıyla ilgili bir başka Avustralyalı gazeteci Kate Doak’ın attığı tweet’e  “Yorumların için teşekkürler. Benim için zor bir durumdu ama zarif bir şekilde halletmeye çalıştım” şeklinde bir yanıt verdi.

İlk olarak Ocak ayında yan yana görüntülenen Wilson ve Agruma, Mart ayında gerçekleştirilen Vanity Fair Oscar partisini de birlikte katılmışlardı bu arada. Wilson ayrıca Mayıs ayında People dergisine verdiği röportajda Agruma’nın adını vermeden ilişkisinden de bahsetmişti. Rebel bu röportajda şimdiki sevgilisiyle bir arkadaşı vasıtasıyla tanıştığından ve yüz yüze buluşmadan önce haftalarca telefonda konuştuklarından bahsedip “bence şu sıralar özsaygıma daha fazla değer verdiğim bir dönemden geçiyorum. Ve bence bu bir partnerde ne istediğinizi bilmenizi sağlıyor. Bu nedenle eşit bir ortak gibi hissettiğim sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak harika” diye de ekliyor. Ayrıca People’ın bir başka haberine göre Rebel’in yakın bir arkadaşı Rebel için “şu an çok iyi bir durumda ve onu daha önce hiç bu kadar mutlu görmemiştim” demiş. Rebel’in biraz tatsız ve fazla göz önünde geçen bu açılma sürecinin ikilinin mutluluğuna gölge düşürmemesini temenni ediyoruz biz de. Ve hazır yeri gelmiş, konusu açılmışken Onur ayımız kutlu olsun!