Rihanna cephesinden son gelişmeler (Hayır, albüm haberi yok)

Biricik ikonlarımızdan Rihanna bir süredir müziğe ara verse de, ful fors çalışmaya devam eden markası Fenty’nin moda ayağının kapanacağının haberini aldık. Kendisi de epey üzülmüş diyorlar 🙁 Bu pandemi koskoca starları bile vurdu ya… Gene de Fenty markasının pek çok ayağı var, hatta Beauty ciddi ciddi iyi gidiyor. Madem starımız bu ara gene çok konuşuluyor bize de onun yakın geçmişine en fangirl hislerimizle dadanmak düşer değil mi?

Lüks ürünleriyle bilinen LVMH grubu, Rihanna ile iş birliği olan Fenty moda markasını iki yıldan kısa bir süre sonra kapatmaya karar verdi. Bununla birlikte, Savage X Fenty iç çamaşırı serisi, kozmetik ürünleri Fenty Beauty ve Fenty Skin devam edecek. Haber daha çok taze ama LVMH cephesi Fenty’nin hazır giyim kıyafetlerinin “daha iyi koşullar sağlanana kadar beklemeye alınacağı” gibilerinden bir açıklama yaptı.

Bir de şimdi haber her ne kadar taze olsa da bu yılın başından beri markanın Instagram hesabında herhangi bir paylaşım yapılmadı. Bu devirde olacak iş değil… Ayrıca geçen yılın Kasım ayından bu yana yeni bir koleksiyon da çıkmadı. İşlerin biraz da bu aşamaya geleceği belliydi diyebiliriz sanki. Diğer yandan da moda dünyasının usta analistleri, Rihanna’nın büyük bir hayran kitlesine sahip olmasına rağmen (Tabii ki!) Fenty etiketlerinin çoğu kişi için çok yüksek olduğunu söylüyor. Her şeye rağmen LVMH ve Rihanna, ‘Fenty ekosisteminin’ uzun vadeli gelişimine konsantre olma sözünü de vermiş ama.

Bir zamanlar, neredeyse her yıl çıkardığı albümleri vesilesiyle başka bir heyecanla takip ederdik onu. Hâlâ da ediyoruz aslında ama… Mesela bazı kesimler moda dünyasına girmesini müzik kariyeri pahasına gerçekleşmiş gibi görüyor.

Aslında daha önce de ara verdiği olmuştu. 2012’deki Unapologetic ve 2016’daki ANTI arasındaydı. Beş yıl önce 28 Ocak’ta yayınlanan ANTI; Work, Needed Me ve Love On The Brain gibi hit şarkılarla ne ses getirdi. O zamanlar Forbes’a göre, siyahi bir kadın sanatçının Billboard 200’de 200 hafta geçiren ilk albümü oldu ve hâlâ listeden 256 hafta ile çıkmadı.

O zamandan bu yana ise bazı müzisyenler için tam bir ömür sayılabilecek (mesela Taylor Swift) beş uzun yılı yeni bir albüm çıkarmadan geçirdi. Her seferinde de ‘yakında’ çıkacağına söz veriyor ama diğer girişimleriyle çok meşgul görünüyordu.

Öte yandan geçtiğimiz yıl Vogue’a “yoğun bir şekilde müzik üzerinde çalıştığı” açıklamasını yapmış ancak ne zaman paylaşacağını söylememişti gene. Biraz hayranlarını kışkırtmayı sevdiği bilinir ama bu sefer arayı fazla mı açtı ne. Haliyle müziği bıraktı söylemleri de yayıldıkça yayıldı. Diğer yandan da yaptığı paylaşımlarla umut vermeye devam ediyordu…

Çeşitli açıklamalar ve spekülasyonlar da birbirini kovalamaya devam etti haliyle.

En son ise Associated Press’e yaptığı açıklamada 2020 yılı boyunca her şeyin ne kadar “ağır” olduğunu belirtirken onu neyin mutlu ettiğini bulmaya çalıştığını şu sözlerle belirtti: “Sadece müzikle eğlenmek istiyorum. Her şey çok ağır. Yaşadığımız dünya çok fazla. Her gün bunaltıcı. Müziği çıkışım olarak kullanıyorum. Turneye çıkmak istiyorum ama yapamıyorum, bu yüzden sevdiğim müzikle sıkışıp kaldım ve şimdi anlamaya çalışıyorum. Bu da bir meydan okumadır ama zorlukları seviyorum, bu yüzden biliyorsun, halledeceğim.”

Ah Riri… Bilmez miyiz, ayrıca sen halletmezsen kim edecek?

Closer ile yaptığı bir diğer röportajda da; “2021 herkes için biraz bilinmezlerle dolu ve kimse hangi kısıtlamaların olacağından emin değil. Yine de yaratıcılığım kontrolümde ve müziğimi ve markalarımı farklı bir seviyeye taşımak istiyorum” açıklamasını yapıyor. Ne dersiniz belki de albüm beklediğimizden daha bile erken gelebilir?

Bir de şimdi biz de kendimize hâkim olmayıp yeni albüm cephesine daldık ama özellikle Fenty Beauty’nin güzellik sektörünü tamamen değiştirdiğini söylemek inanın abartı olmaz. Kuşkusuz, olağanüstü bir hayran kitlesine sahip, hali hazırda oldukça etkili bir küresel süper star olduğu gerçeğine bağlayacak birçok kişi vardır aramızda. Haklılar da…

Fakat 2017 yılında oyunun kurallarını değiştiren 40 farklı ton seçeneği eşliğindeki fondöteniyle sahneye çıktığında, güzellik endüstrisinde sismik bir değişime neden oldu. O zamanlar da tabii şimdi olduğu gibi gerçekçi olmayan güzellik ideallerinden konuşuyorduk… O ise fiziksel bir hamleyle, doğuştan gelen çeşitliliği ve kapsayıcılığı ilham alarak Fenty Beauty’yi tanıttı. Maalesef utanç verici çeşitlilik eksikliğinden artık kurtulamayan markalar için de sağlam bir referans noktası oluşturdu. Hatta son birkaç yılda renklerini ve temsilini genişleten güzellik markalarının artışına artık “Fenty Effect” bile deniyor pazarlama camiasında.

Markanın bir aydan biraz fazla bir sürede 100 milyon dolar kazandığı bildirildi, Time dergisi onu yılın 25 buluşundan biri olarak adlandırdı. Ayrıca markalara umutsuzca birbirlerini aşmaya çalışması için de bir görev verdi sanki. 50, 60 ve hatta 100 farklı ton fondötenler piyasaya sürülüyor şimdilerde.

En komiği, farklı ten tonlarının uyumunu göstermek ve belirtmek için kola çizilen sosyal medya paylaşımlarının da bu sayede ortaya çıktığı söyleniyor. Kesin bilgi olmadığı için işin özgünlük ve simgesellik boyutlarında dönen tartışmalarına girmeyeceğiz.

Moda tarafında işler beklendiği gibi gitmese de hem Beauty hem de Fenty Skin ciddi bir yükselişte. Belli ki albüm hâlâ muallakta.

Asıl, siz de şeyi düşünüyor musunuz; “O kadar süper star gördük hepsi bir yana, o muazzam bir şekilde popüler kültürü de toplumsal kültürü de şekillendirme yeteneğine sahip. Ondan Riri…”