Rihanna’nın olası büyük dönüşü ve beklerken canımızı sıkan bazı olaylar

Çok uzun zamandır Rihanna cephesinden gelecek yeni bir albüm ya da şarkıya dair umutlarımızı rafa kaldırmıştık aslında. Zira Rihanna’nın sekizinci ve en son stüdyo albümü ‘Anti’ çıktığında takvimler 2016 yılını gösteriyordu. Köprünün altından çok sular akmıştı, Rihanna artık başka limanlara demir atmış, Fenty Beauty imparatorluğunu kurmuş, Savage X Fenty iç çamaşırı markasıyla milyarderler listesine adını yazdırmıştı.

Her şey tüm bu düzlükte ilerlerken Rihanna cephesinden -üstelik müzikle ilgili- bir haber geldi. Rihanna’nın Super Bowl’da sahne alacağı haberi kulaktan kulağa hızla yayıldı. Başlarda çok da inanmadık, Rihanna’nın çıkıp “Hayır, sahne almayacağım ama Fenty ile ilgili yeni bir gelişme var….” tadında bir açıklama yapacağını sandık fakat beklenen -yani aslında beklenmeyen- oldu. NFL, Rihanna’nın 2023’te Super Bowl LVII’da sahne alacağını doğruladı. Müzik endüstrisinden çok uzun zamandır uzakta olan Rihanna’nın bu sürprizi yeni bir şarkının ya da albümün habercisi olabilir miydi? 

Tabii bir de can sıkıcı gelişmeler var. Sorarız sana sevgili Rihanna, Fenty şovunda, bütün bir yıl boyunca Amber Heard ile yaşadığı dava süreciyle gündemden düşmeyen Jonny Depp’e yer vermek zorunda mıydın? Kalbimizdeki tahtın yıkılmaz mı sandın?

Tek yürek olmuş Rihanna’dan bir ses, bir şarkı ya da albüm -en azından Fenty ile ilgili olmayan- bir şey bekliyoruz çok uzun zamandır. Lizzo’nun, Beyoncé’nin, Taylor Swift’in yeni albümleriyle bizi kutsadığı 2022 yılına yakışmaz mıydı bir Rihanna dönüşü? 

Derken, beklenmedik geri dönüş sinyalleri aldık. Bizi çok tatmin etti mi? Kendinden emin ve net bir “Evet” diyemiyoruz ama heyecanlanmadığımızı söylemek de haksızlık olur. 

Aslına Rihanna için önemli bir yıldı 2022. Yılın ilk aylarında hamileliğini resmi olarak açıkladı ve çıkan haberleri doğruladı. Hamileliği boyunca da tarzıyla gündemimizdeydi. Mayıs 2022’de doğumdan önce, Vogue kapağında karşımıza çıktı. İlişkisi, hamilelik serüveni ve elbette müzik kariyeri hakkında açıklamalar yaptı. Aradan geçen zaman ve her şeye rağmen elbette yeni bir albümün gündeminde olduğunu, 2016’daki albümünün ikonikliğini ve buna rağmen yeni bir albüm için ne kendisi ne de bir başkasıyla kendini yarıştırmadığını söyledi. Ve bir sonraki projesinde daha önce ortaya koymak istediğinden tamamen farklı şeyler yapmak istediğini ekledi. (Burada beklentiler yine tavan!)

Takvimler 13 Mayıs’ı gösterdiğinde ise Riri’nin oğlunun dünyaya geldiğini öğrendik. Sonra uzun bir süre daha sessizlik… Nihayet, birkaç ay sonra tekrar demeçler gelmeye başladı. Rihanna, Entertainment Tonight, Vogue ve The Washington Post’a annelik serüveni ve ismi henüz açıklanmayan oğlu hakkındaki hislerini anlatan demeçler verdi, anneliği ne kadar çok sevdiğini anlattı.

Bu sessizlik dönemini bozan tek şey anneliğe dair açıklamaları olmadı elbette. Rihanna’nın olası büyük dönüşünün ayak seslerini duymaya başladık son günlerde. Aslında her şey sıradan gibi görünen bir pazar gününde Rihanna’nın tüm gündemi sallayan Instagram postuyla değişti. NFL (Amerikan Futbolu Ligi’nin kısaltımı) markalı bir futbol topunu tuttuğu bu fotoğrafla, Rihanna’nın 2023 Super Bowl devre arası şovunda sahne alacağını öğrenmiş olduk.

Superbowl neden bu kadar önemli?

Rihanna’nın beklentileri yükselten geri dönüşünün detaylarına geçmeden önce Super Bowl’a ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Sıradan bir futbol final maçından çok daha fazlası bu etkinlik. Amerikan futbol liginin şampiyonunun belirlendiği bu final, dünyanın en çok izlenen spor müsabakalarından biri. Sosyal hayatta da büyük bir karşılığı var. Restoranlar, barlar, cafeler dolup taşıyor; insanlar bu maç için bir araya geliyor. İzlediğiniz birçok Amerikan yapımı dizi ya da filmde bu maça ayrılmış bölümler bile görmüşsünüzdür. Elbette reklam verenler de bu kadar çok izliyeciyi bir araya getiren ve gözlerini bile kırpmadan izledikleri bu şovu kaçırmak istemiyor. Bu arada Geçen yıl Forbes tarafından yapılan bir ankete göre, Super Bowl izleyicilerinin yaklaşık dörtte biri reklamların etkinliğin en önemli yönü olduğunu düşünüyormuş.

Bu yıl etkinlik cephesinde yeni gelişmeler de var. 2013’ten beri etkinliğin isim sponsoru olan Pepsi, yerini Apple Music’e devretti. Hatta değişen sponsordan sonra hazır yeni bir albüm çıkarmışken bu yıl sahnede Taylor Swift’i görebilir miyiz sorusu da yükselmişti (Swift’in Coca Cola olan anlaşmasının Super Bowl’a çıkmasını engellediği konuşuluyordu) ancak bir başka büyük sürprizle ilk yılını taçlandırdı Apple Music. Super Bowl LVII, 12 Şubat 2023’te Arizona, Glendale’deki State Farm Stadyumu’nda gerçekleşecek.NFL’nin Müzik Başkanı Seth Dudowsky, Rihanna’yı sahne de ağırlayacak olmanın kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, Rihanna’ya methiyeler dizdi: “Rihanna, kariyeri boyunca kültürel bir güç olan, her nesilde yalnızca bir kez görülen bir sanatçı.”

Suya düşen beklentiler: Rihanna’dan ne bekleyelim?

Rihanna ise heyecanlı. TMZ’ye yaptığı açıklamada,”Gerginim ama heyecanlıyım” dedi. Yaklaşan Super Bowl devre arası performansının, anne olduktan sonraki ilk projesi olacağını belirterek, bunu çok özel bir şey için yapmalıydım tadında açıklamalar yaptı. Partneri A$AP Rocky’inin de şovun bir parçası olma ihtimali üzerine sorulan soruları da kapıları açık bırakarak yanıtladı. Müzik endüstrisinden çok uzun zamandır uzakta olan Rihanna’nın bu sürprizi yeni bir şarkının ya da albümün habercisi olabilir miydi peki?

https://open.spotify.com/track/35ovElsgyAtQwYPYnZJECg?si=eec1354e6c7f42c2

Birçoğumuz bu uzun süreli arayı büyük bir geri dönüşün ayak sesleri olarak yorumluyorduk. ‘’-duk’’; çünkü Rihanna bu kısa süreli heyecanımızı kuşağımızda bırakarak Super Bowl konserinin yeni bir albüm çıkaracağı anlamına gelmediğini söyledi. Aslında Rihanna da hayranlarının sabrının çoktan taştığının farkında. Gülerek, “Super Bowl ayrı bir şey, yeni bir müzik ayrı bir şey. Duydunuz mu fanlar?” diyor hatta. Zaten Super Bowl haberi ortaya çıkar çıkmaz hayranların böyle bir beklentiye gireceğini, yeni bir albüm geleceğini düşündüklerini biliyordum,” diye de ekliyor. (Nasıl beklemeyelim?)

Kısacası Rihanna’nın Super Bowl şovundan birçok beklentiniz olabilir ama yeni bir albüm beklentisi bunlar arasında değil. Başka bahara diyelim. Riri’nin repertuarı nasıl olacak tam olarak bilmiyoruz ancak yıllar boyunca bize eşlik eden hitlerini duyacağımızı tahmin etmek çok zor değil. Bu arada fanların çok tatlı ve “keşke olsa” dedirten bir başka beklentisi daha var. Rihanna ve Tom Holland’ı sahnede beraber görmek, mümkünse “Umbrella” şarkısında. “Ne alaka?” diyenleri, Tom Holland’ın kalplerimizi kazandığı en epik anlardan birine alalım. Albüm ya da yeni şarkıdan daha ihtimal dahilinde geliyor en azından. (Buraya bir tutam sitem bıraktık Rihanna için.)

Acaba Rihanna da sahneye çıkacağı için kaygıyla karışık bir heyecan duyuyor mudur? Beklentilerin fazla yüksek olması da onun için bir stres kaynağı olmuş olabilir mi? Eski şarkıları evirip çevirip söyleyeceğim, keşke arayı bu kadar çok açmasaydım diye kendine kızıyor mudur? (Son konserinin üzerinden sekiz yıl geçmiş. Başkası olsa çok daha farklı şeyler konuşuyor olabilirdik, neyse.)

Bir de “Lift Me Up” var tabii…

Rihanna cephesindeki gelişmeler Super Bowl ile sınırlı değil. Şarkıcı, bir başka sürpriz daha patlattı. Altı yıl aradan sonra “Black Panther: Yaşasın Wakanda” filminin albümü için “Lift Me Up” şarkısıyla, uzun zamandır kendisinden beklenen dönüşü yaptı. Planları arasında yeni bir şarkı var mıydı pek emin olamıyoruz ancak Lift Me Up’ın özel bir anlamı var hem Rihanna hem de film ekibi için. Zira şarkı, 2020 yılında kolon kanseri nedeniyle hayatını kaybeden “Black Panther: Wakanda Forever” filminin sevilen oyuncusu Chadwick Boseman’ın anısına yazıldı. Marvel evrenin ilk siyahi süper kahramanı olarak hafızalarımıza ve tarihine ismini yazdırmıştı Boseman. Şarkıda, Rihanna, Tems, Black Panther’in Oscar ödüllü bestecisi Ludwig Göransson ve yönetmen Ryan Coogler’ın imzasını görüyoruz. Söz yazarlarından Tems, hayatımda kaybettiğim tüm insanlarla sıcak bir kucaklaşma anlamına gelen bir şey yazmak istediğini açıklamıştı. Rihanna’nın da kendisi için bir ilham kaynağı olduğunu ve bu nedenle şarkıyı onun seslendirmesinin de çok özel olduğunu söylemişti. 

Şarkının beklentilerimizi karşılayıp karşılamadığı sorusunun cevabı, bu yazıda değil. (Bunun ne demek olduğunu hepiniz biliyorsunuz.) Ancak yine de ondan yeni şarkılar ve sahne şovlarıyla ilgili haberler almayı özlemişiz. Vogue’a verdiği demeçte belirttiği ve aslına onu tanıdığımız ilk günden beri bize gösterdiği gibi Rihanna her şeyi kendi hızında yapmayı seviyor. Bizi de buna alıştırdı, onun hızına ayak uyduruyor, ezber bozmasını severek takip ediyoruz. Sonuçta o Rihanna.

Kalbimizdeki tahtın sarsılmaz mı sandın? (ARABESK!)

AMA.

(Ama’dan önce söylediğimiz her şeyin kesinliğini sorgulayabileceğimiz anlamı..)

Rihanna’nın albüm çıkarmamasını, yeni bir şarkı yapmamasını ve hatta Fenty markasına odaklanmasını bir yere kadar tolere edebiliriz. Kendisine istediği kadar zaman da verebiliriz. Neticede bizi hala coşturan şarkılarıyla yetinebiliriz. Zira kendisinin çok fazla kredisi var bizde. Ama bu tahtının yıkılmaz olduğu anlamına gelmiyor. Son gelişmeler de bu sallantının şiddettini artırdı açıkçası. 

Fenty reklamında Jonny Depp’e rol verdi Rihanna. 

Olaylı boşanma davası henüz çok taze. Oyuncu Johnny Depp, Amber Heard’a yazdığı bir makalede yer alan bazı cümlelerin, kariyerine zarar verdiği ve itibarını zedelediği gerekçesiyle açtığı bir iftira davasını kazandı. Jonny Depp medya tarafından tamamen suçsuz ilan edilmiş, erkek olmanın tüm avantajlarını kullanmış olsa da Amber’in elinden çekilip alınan tüm imkanlara bakıyor ve bu eşitsizliğin çok can sıkıcı olduğunu düşünüyoruz. Bu arada o zamandan beri görünürlüğünü artırdı Depp. Duruşma sona ermeden önce, İngiltere’de ayakta alkışlanarak sahneye geri döndü. Her seferinde dava nedeniyle işlerini kaybettiğini dile getiren Depp’in ilk büyük etkinlikteki görünürlüğü ise MTV Video Müzik Ödülleri’nde görülmesi olmuştu. MTV’nin sembol maskotu “Moonman” kostümüyle törende görüldü Depp. Son olarak Rihanna’nın yeni Savage X Fenty gösterisinde küçük bir rolle yer alacağını öğrendik. Rihanna’nın bu şovu,”yeni bedenler, yeni silüetler, yeni kişilikler, yeni karakterler, yeni enerjiler” içeren bir “moda sergisi” olarak nitelendiriliyordu. 

Şov, 9 Kasım’da Prime Video’da yayınlandı. Depp belki podyumda yürümüyor ve birkaç saniyeliğine görünüyordu ancak yine de oradaydı. Arkada çalan “So Fresh, So Clean” adlı Outkast grubunun şarkısıyla ekranda görülüyordu. Depp’in kamera karşısına geçtiği haberi geçen hafta doğrulandıktan sonra, birçok eleştirmen iç çamaşırı markasının ve Rihanna’nın kozmetik şirketi Fenty Beauty’nin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Olly Alexander gibi eski marka elçileri artık Savage x Fenty’nin bir parçası olmayacaklarını dile getirdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise defilenin oyuncu kadrosunda kendi hayal kırıklıklarını dile getirdiler. Tıpkı bizim gibi.

Rihanna ile ilgili hislerimiz karışık. Jonny Depp olayı hayal kırıklığı yarattı elbette. Super Bowl’u da bekliyoruz bir yandan. Belki bambaşka şeyler de olur bu sırada. Ama sevdiğimiz isimlerin bu hamleleri çok daha can sıkıcı oluyor. Hiçbir şeyin değişemeyeceğini düşündüren o karanlık his büyüyor gibi. “Sen de mi? Sen bile mi?” soruları geçiyor aklımızdan. Sonra biraz da kendimize ve aslında sayıca az olmadığımıza güvenerek soruyoruz: Rihanna, kalbimizdeki tahtın yıkılmaz mı sandın?

Böyle işte.