Makyaj değil, alın teri: Rolü için vücudunu komple değiştiren oyuncular

Batının en hızlı kılık değiştiren adamı Christian Bale, Vice filmindeki Dick Cheney rolü için yine kendine yakışanı yapmış (!), fiziksel görünümünü komple değiştirmişti. Geçen gün yayınlanan fragmanda gördük; yine kallavi bir “Helal” patlattık.

Dün Christian Bale’in bu transformasyon gücüne sağlam bir methiye düzdükten sonra, işi biraz büyütelim dedik ve bu konuda ayakta alkışlanacak performanslara imza atmış oyunculara dadanırken bulduk kendimizi. Listeye aldığımız oyuncuların bu değişimi Nicole Kidman’ın burnu gibi makyaj eseri değil, bizzat alın teri…

Jake Gyllenhaal

Donnie Darko’da seninle tanıştığımızda tatlıcık, yusyuvarlak bir oğlandın. Bizi önce Nightcrawler’daki çökmüş yanaklarınla şaşırttın.

jake gyllenhaal nightcrawler
Sonra da Southpaw için böyle dev gibi vahşi bir şeye dönüştün:

jake gyllenhaal southpaw

Sahi tüm bunları ne zaman yaptın?

Christian Bale

Bu adamın başına bir şey gelecek diye korkuyoruz aslında… 2004 tarihli The Machinist filmindeki Trevor Reznik rolü için 28 kilo vererek insanın kalbini sıkıştıran bir görünüme ulaşan Christian Bale, 2005 yapımı Batman Begins filmi için Feriştah’ın fantezilerindeki adelelerle dönmüştü. Son hali ise malum…

Jared Leto

Kesinlikle yaşlanmadığına inandığımız Jared Leto, 1980 yılında John Lennon’ı vuran Mark David Chapman’ı canlandırdığı Chapter 27 filmi için 30 kilo almış, bildiğimizden çok çok başka bir görünüme bürünmüştü. (Altta, soldaki kare.) Bir transı canlandırdığı Dallas Buyers Club’da ise karşımıza ultra bir güzellikte çıkan Jared Leto, bu rolü için ise incecik kalmış bir de Oscar’ı kapmıştı.

jared leto

Charlize Theron

Emeklerinin karşılığında Oscar’la ödüllendirilen bir diğer oyuncu da Charlize Theron. Monster filmi için o muhteşem güzelliğini üzerinden çıkarıp atan Charlize Theron, ayrıca yürek donduran bir performansa da imza atmıştı.

charlize theron monster

Russel Crowe

Yeri geldiğinde taş gibi bir gladyatör olarak karşımıza çıkan Russel Crowe, yeri geldiğinde Body of Lies’taki gibi büyükbaba göbişi bırakmayı da pek iyi becerir…. (?!)

russel crowe

Rooney Mara

Rol gereği onlarca kilo alıp vermekten daha can sıkıcı bir şey varsa o da Rooney Mara gibi, rol gereği yüzünü piercing’lere teslim etmek olsa gerek. Yanlış anlaşılmasın, piercing’lerle bir alıp veremediğimiz yok, sadece rol gereği olunca yaptıran için bir mesai halini alıyordur muhtemelen. (Rooney Mara’yla karşılaşırsak sorarız belki bir gün.)

rooney-mara-the-girl-with-the-dragon-tattoo

Tom Hanks 

Hollywood’un efsanevi oyuncularından Tom Hanks’in ustalığı karşısında her daim saygı duruşuna geçmeye hazırız. Her rolüyle kalbimizi on ikiden vuran Tom Hanks’in Philedelphia filmindeki oyunculuğu da bizim için unutulmazlar arasında. Filmde AIDS hastası bir avukatı canlandıran Tom Hanks, çekimler sürerken rolüne uyum sağlamak adına kısa sürede hızlıca kilo vermek zorunda kalmış, bir deri bir kemik kalmıştı.

Philedelphia’dan yıllar yıllar sonra, Cast Away filmi için de 26 kilo vermişti. Dile kolay…

philedelphia tom hanks

CASTAWAY

Matthew McConaughey

Matthew McConaughey’nin Dallas Buyers Club’daki AIDS hastası Ron Woodroof karakteri için kilo verme çalışmalarına koyulduğunda tavsiye almak için Tom Hanks’i aradığını biliyor muydunuz? (Bizce doğru adres…)

dallas buyers club matthew mcconaughey

Renée Zellweger

Bridget Jones’un Günlüğü filmi için Amerikan aksanını İngiliz aksanıyla değiştiren Renée Zellweger, yukarıda bahsettiğimiz aktörler kadar olmasa da 9 “kilocuk” almış ve başta “zayıf” olduğu için uygun bulunmadığı rolü kapıvermişti.

bj

Ve Robert De Niro bonusu:

Aynı rol için önce kaslı ve fit olmak için çalışan ardından da 30 kilo alarak tek bir film içerisinde tüm görünüşünü değiştiren Robert De Niro, bu kadar hızlı kilo alıp verdiği için sonrasında nefes güçlüğü çekmeye başlamıştı. De Niro’nun Raging Bull filmindeki bu olağanüstü performansı, kimseyi de şaşırtmayarak, Altın Küre ve Oscar ödüllerine layık görülmüştü sonrasında.

Raging-Bull

fat old raging bull