Sandıktan çıktı: Hole – Celebrity Skin

Durup dururken nostalji yaptığımızı sanmayın: Hole’un Celebrity Skin albümü geçtiğimiz günlerde yirminci yaşına bastı. 

1998 çok verimli yılmış. Tabii müzikal açıdan. Hatırlamakta zorlanıyorsanız Google’a “1998 albums” diye yazın. (Ama ecnebice yazın, Türkçe yazınca çıkan sonuçlar apayrı bir yazı kategorisi.) O yıl yayınlanan iki-üç albümü görmek bile yeterli; 2000’lere doğru son çıkışta olsa da 90’lar sağlam bir şekilde üretmeye devam ediyormuş.

1998 geri dönebilseydim (hiç istemezdim, çünkü ergenlik ateşi yeni yanmış, nalet bir kıza dönüşürdüm) o yılki favori albümümün Madonna’nın Ray of Light’ı söylerdim size. Değişen bir şey yok. Sadece Madonna’nın değil, pop müzik tarihinin en sıra dışı albümlerinden biri bence. Koskoca insan oldum, hâlâ Frozen’ı duyduğumda garip triplere giriyorum. Sonrasındaki yıllarda ergenliğin alev alev olmasıyla birlikte müzik zevkimde de dramatik değişiklikler yaşandı ama Madonna aşkı baki kaldı…

1998’nin diğer harika albümlerini ise sonrasındaki birkaç yıl içinde keşfettim. Haliyle Hole’un Celebrity Skin albümününün 1998 yılında yayınlanmış olması pek bir şey ifade etmiyor benim için. Benim küçük kişisel tarihime göre Celebrity Skin 2000 çıkışlı bir albüm.

Nirvana’yı keşfettikten sonra manitacılık üzerinden yolları Courtney Love’la ve sonrasında da Riot grrrl’le kesişen o küçük kızın ibretlik hikayesini anlatmayacağım. Ama okulda teneffüste walkman’den Celebrity Skin’i dinlerken “Ne dinliyorsun” diye soran hocasına “Hole” cevabını verdiğinde yaşanan o garipçi anı biraz anlatabilirim belki. Yanlış hatırlamıyorsam İrlandalı’ydı hoca. “Hole” diye duyduğunda gözleri kocaman açılmıştı. “Dalga geçiyor” diye düşündü sanırım. Küçük kızın dünyası henüz Hello Kitty World olduğu için o da fark etmemişti vaziyeti. Yıllar sonra anladı…

Sözü uzatmayalım. Mp3’ün pek yaygın olmadığı o yıllarda (bununla ilgili de yazmıştım şurada) ancak kasetini satın aldıktan sonra dinleyebildim Celebrtiy Skin’i. Adını aldığı şarkıyla başlıyordu. İlk duyduğum anda anlamıştım; hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Hole diskografisininin en “profesyonel” yapımlarından biri Celebrity Skin. Hatta bu albüm sayesinde kabuklarını kırmışlardı. Courtney Love hâlâ çok atarlıydı ama melodiler yumuşamıştı, Riot grrrl duruşundan çooook uzaklardı. Gitarlar daha neşeli tınlıyordu. Dinlemesi görece daha kolay bir albümdü bu. 2000 yılında bir ergenseniz içine düşeceğiniz cinsten… Sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını söylemiş miydim?

2008’in üzerinden 10 sene geçmiş olduğunu fark ettiğimde bile tansiyonum düştüğü için Celebrity Skin’in 20 sene önceye denk geldiğini DÜŞÜNMEMEYE çalışıyorum. 18 senedir (çünkü ben 2000’de ilk kez dinledim) aynı albümü büyük bir zevkle dinlemeye devam etmek ise paha biçilemez.

Bir gün de Hole’un o dönemlerdeki basçısı Melissa Auf Der Maur’a karşı olan tarifsiz hislerimden bahsedeceğim size. Çok uzun yıllar sonra İstanbul’da, Salon’da izlemiştim. Benim kafamdaki diva tarifi tam olarak odur. Saygılar…