Şantaja Radiohead cool’luğunda bir cevap

Radiohead, OK Computer dönemine ait ve daha önce hiç yayınlanmamış kayıtlarını yayınladı. Hem de kendisine para karşılığında şantaj yapanlara inat, çok şık bir hareketle.

Geçtiğimiz günlerde internette bir haber dolaşmaya başlamıştı: Radiohead’in OK Computer döneminde kaydedilmiş ama yayınlanmamış, toplamda 18 saati bulan bazı kayıtları sıra dışı yollardan yer yüzüne sızmıştı. Albümün 20. yılı şerefine 2017’de yayınlanan OKNOTOK, albümde yer almayan kayıtlardan bir seçki sunmuştu zaten bize ama bu yeni sızan parçaları daha önce hiçbir yerde duymadığımız söyleniyordu. Hem kaynağı da belli değildi. Nereden veya kimler tarafından sızdırıldığı meçhuldü… Haliyle söz konusu kayıtlara ulaşmak da illegal yöntemlere başvurmayı gerektiriyordu. (Ehem, ehem…)

Neyse ki elimizi vicdanımıza koyup kendimizi etik sorgulamalar yaparken bulmak zorunda kalmadık çünkü bugün Radiohead cephesinden tertemiz bir cevap geldi.

Johnny Greenwood’un Radiohead’in sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı, ”Geçtiğimiz hafta hack’lendik” diye başlayan mesajı, kaynağı belirsiz kayıtlara dair her şeyi açıklıyor: ”Biri Thom’un OK Computer zamanından kalma arşivini çaldı ve yayınlamamak için de karşılığında 150.000 Dolar istedi.” (150.000 Dolar için değer mi be?!..)

Olan biten karşısında ”yakınmaktansa veya hiçbir şey olmamış gibi davranmaktansa”, şantaha cevap olarak bu 18 saatlik kayıtları Bandcamp üzerinden hayranlarının ulaşımına açmaya karar verdiklerini söylüyor Johnny Greenwood mesajında. (Sen misin Radiohead’e şantaj yapmaya kalkan? Koskoca Radiohead be!) 18 Pound’a indirilmeye açık olan kayıtlardan elde edilecek bu gelir ise çevreci aktivist grup Extinction Rebellion’a verilecekmiş.

Bunları dinleyiciye sunmaya hiç niyetimiz yoktu, zaten bazısını OK Computer reissue albümüne koymuştuk. Aşırı cazip gelmeyebilir o yüzden. Hem 18 saat, telefonunuza da indiremezsiniz diyerek kendisine yakışan cool’lukta bitiriyor sözü Johnny Greenwood.

Siz zaten ne yapsanız hayrandık biz size, hava civa şantaj karşısında patlattığınız bu sağlam mesajla daha da vurulduk be! Atarsız atar, dünyanın en cool şeyi gerçekten.

Bu arada Bandcamp’teki kayıtlar sadece 18 gün boyunca burada kullanıma açık olacak, elinize çabuk tutup indirmeye bakın. (Bu arada Pound an itibariyle 7.38 TL)