Seçimlere dadanamayanlar için

Yazı: Aslı Göymen

Baktık ki seçimler yaklaşıyor, meclisteki “üç harflileri” zaten geçtik, kimse de ne bir program ne de bir politika, “bize mi has?” dedik. Değil elbette, dediler. Biz de dünyanın dört bir yanından birbirinden farklı siyasete sahip ülkelerde, benzer durumları protesto etmek için kurulan “şaka partilerine” dadandık. Bir kısmını da bir tür amme hizmeti olarak buraya taşıdık.

1-    Cansız Nesneler Partisi (Inanimate Objects Party) – New York, ABD

CNP,  New York’un Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde kurulan bir parti. Okulun prestijli öğrenci liderliği seçimlerinde en önde gelen liderleri Arthur Galpin, şişirilebilir bir balina. Sembolü bir çatal olan bu partinin diğer önemli adayı ise Albino Sincap Alby.

boring

Posterler, görseller ve daha fazlası için şuraya tıklayabilirsiniz.

2-    Tamamıyla Absürd Parti (Absolutely Absurd Party) – Canada

TAP, Kanada menşeili bir siyasi parti. Hükümeti ti’ye alan yarı-anarşist partinin seçim kampanyasında seçmen yaşının 14’e düşürülmesi ve “Taş-Kağıt-Makas” Komandolarının kurulması var. 14 yaş kuralı için şunu söylüyorlar: “Hey, en son ne zaman 14 yaşındaki birinin savaş başlattığını gördünüz?”

Politik yaşamı 2004’te biten TAP hakkında herhangi bir görsel bulamadığımız için buraya bir muz resmi koymayı uygun gördük.

banana

3-    McGiligiligili Ciddi Partisi (McGillicuddy Serious Party) – Yeni Zelanda

Sembolü bir ortaçağ soytarısı olan MCP, 1984’ten bu yana türlü yerel seçimlere ağırlık vererek, 1993 genel seçimlerinin ilk basamağında 11,714 oy alarak %0,61’lik bir dilime sahip olmuş.

Adayları seçmek için yiğitlik ve cesaret gerekiyor. Partide adaylığa hak kazanmak için gazetelerden yapılmış kılıçlarla düelloya girmeniz ve kağıt kesiklerinden sağ çıkmanız gerekiyor.

Talepleri ise oldukça somut:

-Parayı kaldırarak yerine çikalotadan balık ya da kum getirmek.

-İstihbarat ajanlarını dışarı Yeni Zelanda’yı dünya haritasından silmeleri için göndermek, böylece kimse ülkelerini işgal edemeyecek.

-Herkese işsizlik.

-Ağaçlara oy hakkı.

-Güzel havalar (ama sadece seçmenler uslu durursa)

-Vaadlerini yerine getirmeme.

Manifesto ve daha fazlası için buraya alalım.

McGillicuddy serious party manifesto

4-    İki Kuyruklu Köpek Partisi (Hungarian Two-tailed Dog Party) – Macaristan

İKKP, sonsuz yaşam, dünya barışı, haftada tek gün çalışma, günde iki günbatımı(değişik renklerde), daha az yerçekimi ve bedava bira gibi vaatlerle 2006’da kuruldu.

2010’da Budapeşte yerel seçimlerine katılan partinin kampanya sloganları şu şekildeydi: “Daha Çok Her Şey, Daha Az Hiçbir Şey”, “Sonsuz Yaşam, Bedava Bira, Vergi İndirimleri”, “Hiçbir Şey İçin Söz Veriyoruz”.

Daha çok her şey için de buraya gidebilirsiniz.

İKKP Trafik Lambaları:

zebra1

utfa

5-    Aday Kedi Morris (El CandiGATO Morris) – Meksika

Biz susuyor ve adayımız Morris’in videoları konuşsun diyoruz. Oylarımız elbette ki Kedi Morris’e.

Kampanya web sayfası: www.elcandigato.com

Facebook: www.facebook.com/elcandigatomorris