Serge Gainsbourg: Fransız chanson’larından reggae’ye uzanan zamansız bir rock star

Skandallarca…

Evet, kendisi 62 yıllık ömrü boyunca tüm 20. yüzyıla yetecek kadar çok skandala imza attığı için Serge Gainsbourg dendi mi canlı yayında koskoca 500 Franklık banknotu tutuşturması ya da Fransız marşını reggae olarak yeniden yorumlaması gibi olaylara gidiyor insanın aklı ister istemez.

Bunların ikisi de değilse bile Jane Birkin’le birlikte popüler kültürün tam orta yerinde patlattığı, ağır erotik çağrışımlarıyla Vatikan’dan yasak yiyen “Je t’aime… Moi, non plus” şarkısını mırıldanmaya başlamışsınızdır mutlaka.

Serge Gainsbourg’la ilgili skandalları hatırlamanın keyifli bir yanı olduğu kesin. Toplumun genel geçer kurallarının tümünü hiçe sayan, mizah tarafı ağır basan bu adamın sınır tanımazlığı insanın içinin yağlarını eritiyor resmen. Bunların yanında, Fransızca yazılmış en güzel şarkı sözlerinin sahibi olması ve başlıkta da dediğimiz gibi Fransız chansonlarından yükselip caz ve koskoca bir rock roll geleneğinden geçerek reggae’ye varan eşsiz müziğini de ekleyince Serge Gainsbourg’un heykelini dikip sabah akşam karşısında tapınası geliyor insanın. (Yani benim. Yani doğru, geç kalmış abartılı bir groupie’yim.)

Skandallar pek eğlenceli olsa da “Gördüklerin senin olsun, bize duyduklarını anlat” diyerek Serge Gainsbourg’un kendi içinde dönüşen ve ardında unutulmaz sesler bırakan diskografisinden şarkılara odaklanalım dedik bugün. Neden mi? Bugün, bu büyük müzisyenin doğum günü de ondan. (Yani Koç burcu.)

Jane Birkin’in de dediği gibi, Serge Gainsbourg şarkılarını Fransızca değil de İngilizce yazsaydı adı rock n roll tarihinde Lennon’lar, Jagger’larla birlikte anılırdı ama olsun, biz onun sarhoş çıktığı televizyon programlarındaki huysuz bakışlarının hastası olacağız hep. (Yani olacağım, ben, şahsen, bizzat kendim.)

Le Poinçonneur des Lilas

Aslında her şey böyle başlamıştı.

Requiem pour un con

Rock müzik tarihi içerisinde bir emsali daha yoktur muhtemelen bu şarkının.

La Javanaise

Sigara karşıtı olanlar videoyu izlemesin.

Sorry Angel

Smells Like 80’ler Spirit.

Valse de Melody & Ah Melody

Başta Brian Molko olmak üzere, nice usta müzisyenin hakkında methiyeler düzdüğü Histoire de Melody Nelson albümünden iki parça ve insana yine “Yanlış zamanda doğmuşum” dedirten bir kayıt.

Aux armes et cætera

Rock star deyip durduk ama… Tabii ki Fransız Milli Marşı’nı reggae olarak yorumlamanın “sıkıntısı”nı doya doya yaşadı.

Bir de şu fotoğrafa bayıldık. Jane Birkin’in abisi Andrew Birkin’in kamerasından; Jane Birkin’in 2013 Aralık’ında hayatını yitiren kızı, fotoğrafçı Kate Barry ile Serge.

gainsbourg and kate barry