Seyir zevki yüksek bir müzikal deneyim: 48. İstanbul Müzik Festivali programı dijitale taşınıyor

2020 her şeyi durdurabilir ama müziği asla! İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nın düzenlediği 48. İstanbul Müzik Festivali de binbir sese açılan o zengin programını dijitalin gücüyle birleştirerek dinleyicisine sunuyor. İstanbul’dan çıkarak, tüm coğrafyalara yayılarak…

İstanbul Müzik Festivali bu sene evlerimizin salonuna, balkonuna, odalarına hatta mutfaklarına konuk oluyor. Her ne kadar yazıya ‘‘dijitalin gücü’’ diye girmiş olsak da sanmayın ki İstanbul’un taşına toprağına sinmiş melodilerinden yoksun kalıyoruz. Hatta sadece İstanbul’la da sınırlı kalmıyoruz…

Müziğin tüm coğrafyaları

Konserlerin kayıtları hem Türkiye hem de yurt dışında, tarihe geçmiş özgün mekanlarda gerçekleştirilmiş. İstanbul’da Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hidiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi, Harbiye Saint Esprit Katedrali, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası gibi çokkültürlü bu şehrin güzelliklerini gözler önüne seran mekanların yanı sıra Ankara’da Bilkent Odeon’da; Avrupa’da ise Belçika, Almanya, Avusturya ve Hollanda’nın çeşitli şehirlerinde Stavelot Manastırı, Wonderfeel Festival Alanı, Schubert Kilisesi gibi insanlığın hazinesi niteliği taşıyan mekanlarda kaydedilen konserler tüm duyuları aynı anda harekete geçirecek gibi duruyor.

18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında da her gün farklı bir konser, online.iksv.org/muzik adresinde erişime açılacak. Evet, her konser o ana özel bir deneyimdir ama dijital bunun kurallarını da esnetiyor: Festival kapsamında erişime açılan her konser bir ay boyunca yayında kalacak. İzleyiciler de bilet satın aldıkları bir konseri 7 gün boyunca görüntüleyebilecek. Yani o eşsiz anları tekrar tekrar deneyimlemek mümkün olacak.

Açılış günü geldi çattı

Festival 18 Eylül Cuma akşamı, Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle açılışı yapacak.

Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın sahnede keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik ettiği konserin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda gerçekleştirilmişti. Festivalle birlikte izleyiciyle buluşma vakti de geldi. Hem açılışa özel bu performans İKSV YouTube kanalı ile online.iksv.org/muzik adresi üzerinden ücretsiz olarak izlenebilecek.

Peki festival programında biz nelere dadanacağız?

Festivalin tüm programına buradan ulaşmak mümkün ama biz derhal programımıza eklediğimiz bazı konserleri sizlerle de paylaşalım.

İyi ki doğdun Beethoven

Evet, bu yılın hatlarını pandemi belirledi ama 2020 ayırca tüm dünyada Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılı olarak kutlanıyor. Yani bakın ne olursa olsun hala kutlayacak güzel şeyler var…

Ve bu kutlamalar kapsamında besteciye saygı niteliğinde kurulan Beethoven Trio Berlin’i de dinlememek olmaz. 4 Ekim Pazar günü saat 20.00’de Berlin’deki Christophori Piyano Salonu’na da hepimiz davetliyiz.

Ondan önceki hafta yani 27 Eylül 2020 Pazar 20.00’de ise Pastorale Alla Turca sahnede olacak. Beethoven’ın 6. Senfoni’si Pastoral’den ilham alan Turgay Erdener’in İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni bestesi, tüm insanlık olarak doğanın önemini anladığımız şu günlere bir gönderme niteliğinde. Bestenin bir diğer önemli özelliği ise Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçilen temaların harmanlanarak hem ülkemizden hem de klasik batı müziğinden çalgıları bir araya getirerek yaratılmış olması.

28 Eylül 2020 Pazartesi 20.00’de ülkemizin ilk özel, akademik ve uluslararası sanat topluluğu olan Bilkent Senfoni Orkestrasıyla başarılı genç kuşak şeflerimizden Dağhan Doğu’nun yöneteceği, Gökhan Aybulus’un solistliğindeki konser de programda öne çıkanlardan. Mozart’ın tutkulu ve şiirsel 24. Piyano Konçertosu’nun seslendirileceği, Ankara’da kaydedilen konsere ise Bilkent Odeon ev sahipliği yapıyor.

Daha neler neler…

48. İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel serinin ilki de 1 Ekim Perşembe akşamı gerçekleşiyor olacak. Uluslararası başarılara imza atmış Borusan Quartet “Beethoven’ın aydınlık dünyasına” bir pencere açıyor. Klasik dönemden çağdaşa uzanan geniş bir repertuvarın bizleri beklediği bilinirken, geleneksel tangoyu caz ve klasik müzik öğeleriyle birleştirerek köklü biçimde değiştirmiş olan Arjantinli besteci Astor Piazzolla’nın dünyasına doğru bir yolcuğa çıkacağımız da program da belirtilenlerden.

2 Ekim 2020 Cuma 20.00’de ise orkestra, Türkiye’de özellikle opera deyince ilk akla gelen isimlerden, ünlü şef Antonio Pirolli yönetiminde Barok’tan Klasik döneme uzanan bir program seslendiriyor olacak. Kalplerimizdeki yeri her daim ayrı olan Süreyya Operası’nda kaydedilen konserin solisti ise mezzosoprano Ezgi Karakaya.

5 Ekim Pazartesi akşamı da üç konserlik özel serinin sonuncusu gerçekleşiyor olacak. Vivaldi’nin Dört Mevsim’inin incelikli olduğu kadar cüretkâr biçimde yeniden ele alındığı söylenen “Recomposed” ile müzikseverlere taze ve yenilikçi bir deneyim sunulması planlanıyor. Borusan Oto İstinye’de kaydedilen konserin solisti keman sanatçısı Pelin Halkacı Akın. Konser ise Borusan Oto İstinye’de kaydediliyor. Bu özel seri ise Borusan Sanat’ın sponsorluğunda bizlerle buluşuyor.

İstanbul Müzik Festivali, klasik müziğin o eşsiz sesleri ile çağın dinamiklerini her daim kendine has formüllerle buluşturabilen bir organizasyon oldu. Bu yıl da türlü engellerle çarpışmış olsa da zengin programını dönüştürmeyi ve dijitale taşımayı başardı. Müziğin gerçekten sınır ve engel tanımadığını kanıtlarcasına…

Ama olsun, biz yine de aynı mekanda bir araya gelebileceğimiz o günlerin hayalini kuruyoruz.

 

48. İstanbul Müzik Festivali programı  48. İstanbul Müzik Festivali programı  48. İstanbul Müzik Festivali programı  48. İstanbul Müzik Festivali programı