Short by Short ile Okan Üniversitesi’nden bir çağrı var: Film yap

Fikrin var ama filmin yok mu?

Yaptığı işlerin sıkı takipçisi olduğumuz ve her fırsatta dadandığımız kısa film platformu Short by Short, Okan Üniversitesi ile güçlerini birleştirerek kısa film yapmak isteyen öğrenciler için bir yarışma düzenliyor. Yarışmanın mesajı ise adından belli: FilmYAP!

”E peki film nasıl yapacağız” diyenler için de FilmYAP! bizzat devreye giriyor. Evet, eline kamera alıp istediğini çekebilmenin özgürlüğü bambaşka ama iş burada bitmiyor tabii ki. Doğru ekibe ve teknik malzemeye ulaşmak kadar önemli bir konu da, filmi kitlelere ulaştırabilmek. Bu noktada sürece dair ciddi bir bilgi birikimi gerekiyor. Hatta bazen deneyimlerin bile yeterli olmadığı bir ‘iş bilgisi’ de…

FilmYAP!, bir film atölyesinin her şeyden önce film üretimini hedeflemesi gerektiği felsefesini benimsiyor ve kısa filmcilerin yanında olarak film üretmelerine destek olmayı amaçlıyor. Başvuruları 31 Mart’a kadar burada devam eden FilmYAP Yarışması’na kısa film projesi sahibinin, filmini anlatan bir sinopsis ile başvurması yeterli. Ayrıca başvuru için Sinema – Televizyon Bölümü’nde okuyor olmak şart değil; yarışma tüm üniversite öğrencilerine açık. 

Sinopsislerin değerlendirilmesinin ardından FilmYAP! tarafından on film seçilecek ve filmlerin yönetmenleri ile yapılacak görüşmeler sonrasında iki film, yapım desteği kazanacak. Yapım desteği kazanan iki filme FilmYAP! tarafından; profesyonel isimler ve kurumlarla işbirliği ile senaryo danışmanlığı, teknik ekipman, prodüksiyon tasarımı, casting ve post prodüksiyon desteği sağlanacak. Kısa film projesi olan yönetmenler aynı zamanda, profesyonel isimlerle çalışma, sektörle ilişki kurma şansına da sahip olacak, bir sonraki projeleri için deneyim kazanacak ve profesyonel ilişkiler kurabilecekler.

Atölyenin kazananları ise 30 Nisan 2019 Salı günü açıklanacak.

Acaba biz de tekrar sınava girip üniversiteye dönmeye mi çalışsak? Belki gelecek seneki yarışmaya denk getiririz… Bu yaştan sonra böyle gelişime açık fırsatlarla karşılaşmak çok zor çünkü… (Yazar burada üniversiteli gençlere gıptayla bakıyor…) Hadi hemen yazın şu sinopsisleri, 31 Mart’a az kaldı!