Sia ve Dolly Parton şarkı söyledi!

Yazı: Nazlı Sönmez

Sia ile ilgili görüşlerimi yazmaya kalksam ortaya 200 sayfalık bir kitap çıkabilir. “Down Under” Avustralya’dan dünyamıza ışık tutan bir besteci, söz yazarı ve vokal olarak kalbimizi titreten birçok işe imza attı. Özellikle kariyerinin başlarında bir alternatif rock sanatçısı olarak yükselişe geçen Sia’nın öğrencilik döneminden bir hikaye paylaşıp, konumuza döneceğim.

Her Avustralyalı genç kız gibi Sia da erkek arkadaşı ile birlikte dünyayı gezmek için yola koyulur. Fakat bu seyahat diğer gezginlerin seyahatlerinden farklı biter. Erkek arkadaşını bir trafik kazası sonucu kaybeden Sia’nın da travmalarla dolu yaşamı başlar. Olayın ardından sığındığı yabancı maddeler ve alkol bağımlılığı Sia’nın biraz aklını kaçırmasına neden olur. Ve Sia kendini işe verir.

Altın çağ 

Adını duymadığımız dönemde aslında hep bir ağızdan bağır çağır Sia şarkıları söyledik. Mesela Rihanna‘ya yaptığı Diamonds, Beyoncé‘ye yazdığı Sweet Dreams ve daha yüzlerce hit ve asla modası geçmeyecek şarkıların ardından Sia peruğunu takıp Chandelier ile birlikte tüm dünyayı hipnotize etmeyi başardı.

O arada ben koptum 

Aşırı başarılı iki albümün üstüne Sia popüler kültüre biraz fazla kaptırmış olacak ki, David Guetta gibi isimlerle film müziklerine ve pop, elektronik şarkılara yöneldi. Titanyum, Helium gibi şarkıları da kariyerine sığdıran Sia, bu sefer karşımıza divaların divası Dolly Parton ile birlikte “Here I Am” şarkısı ile çıktı.

Henüz gösterim tarihi belli olmayan ve yapımcı koltuğunda Jennifer Aniston’ın bulunduğu Dumplin’ adlı filmin müzikleri için bir araya gelene Sia ve Dolly Parton’ın ses renginin müthiş uyumu için sizi şarkıya alalım: