Sinefiller Oxford sözlüğünde buluşuyor

Oxford sözlüğü düzenli aralıklarla güncelleniyor; her ay yeni sözcükler, anlamlar veya kullanımlar ekleniyor. Ekim 2018’de yapılan eklemelerin önemli bir bölümü sinema terimlerine ayrılmış. Yönetmen isimlerinden türetilen “Lynchian”, “Godardian”, “Tarantinoesque”, “Kubrickian”, “Spielbergian”, “Tarkovskian”, “Scorsesean” gibi sıfatların hepsi sözlük tarafından tanınmış durumda. 

Yeni eklenen kelimlerden biri de “walla” kelimesi. “Walla” filmlerde, arka planda tam anlaşılmayan diyaloglar için uydurulmuş bir sözcük. Amerikan filmlerinde “walla” kullanılırken, İngiltere yapımlarında “rhubarb”ın kullanıldığı da ayrıca belirtilmiş. 

Bir diğer yeni kelime ise “giallo”. Giallo, İtalyanca “sarı” demek. Dönemin korku ve gerilim romanları sarı kapaklı olduğu için bu türdeki hikayelere de “giallo” denmiş. Sinemada sadece İtalyan yapımlar için değil, her tür gerilimli, cinayetli ve detektifli hikaye için giallo denebiliyor. Üstelik artık Oxford tarafından da tescilli. 

Şimdi top TDK’da. Türkçe sözlüğe “Tarkovskimsi” veya “Lynchsel” gibi sıfatlar eklensin diye imza kampanyası başlatmanın tam zamanı.