Şöhretler kulübü Rock’n Hall of Fame’in 2019 adayları açıklandı

Gitmesek de, görmesek de orada bir müze var uzakta…

Radiohead

The Cure

Kraftwerk

Devo

Rage Against the Machine

Stevie Nicks

Janet Jackson

The Zombies

Daha saymaya devam edelim mi?

Rock tarihine anlı şanlı bir şekilde adını yazdırmış olan pek çok müzisyen ve grup, bu başarılarını “resmi” olarak tescilleyecek, şöhretler kulübü Rock’n Roll Hall of Fame’de yer almak için aday gösterildi.

1983 yılında Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün tarafından kurulan Rock’n Roll Hall of Fame aslında devasa bir rock müzesi. Rock müziğine emekleri geçen hürmetli isimlere yer veren bu müze, müzisyenlerin müzikal yolculuklarına dair tüm anları özel arşivciliği sayesinde detaylı bir şekilde ziyaretçilerine sunuyor.

Her yıl aday gösterilen isimler arasından en çok oy alan beş isim Rock’n Roll Hall of Fame’e girmeyi hak ediyor. Aday gösterilebilmek için de ilk albümlerinin yayınlamalarının üzerinden 25 sene geçmiş olması gerekiyor. (Tabii rock müziğini sallamış olmaları dışında…)

Yukarıda bazılarını saydığımız 2019 adaylarının kazananları ise Nisan 2019’da yapılacak çok özel bir törenle açıklanacak.

Bu arada, her ne kadar biz adını en başa yazmış olsak da Radiohead 2018 için aday gösterildiğinde Johnny Greenwood, konu hakkındaki düşüncelerini çok açık bir şekilde ifade etmişti: “Umrumda değil.”

“Rock’n Roll Hall of Fame hakkında kötü konuşmak istemem, neticede pek çokları için bir anlam ifade ediyor. Ama kültürel olarak ne değeri var, hiç anlamıyorum. Amerikalılığın harika bir özeti bence.”

Haksız demek mümkün mü?