Soundtrack Salısı: A Bigger Splash

Son iki senedir Luca Guadagnino’nun adını çok fazla duyar olduk. Kendisinin çok eskiden beri hayranı olduğumdan (burada da anlatmıştım), bu gelişmeden son derece mutluyum. “Sevdiklerimi hiç kimse keşfetmesin” isteyenlerden değilim.

Önce geçen sene, Sufjan Stevens’ın Call Me By Your Name için yaptığı şarkılara dadanmıştık, bu sene de Suspiria ve Thom Yorke’un müziklerine vurulduk. Guadagnino’nun filmleri tüm duyulara birden hitap ettiğinden, müziğin son derece önemli bir yeri var.  

a-bigger-splash-ralph-fiennes-dancing

Bu hafta Soundtrack Salısı için, Guadagnino’nun A Bigger Splash filminden bir sahneyi seçiyoruz. Filmin başlarında yer alan bu sahnede Ralph Fiennes, Rolling Stones’un Emotional Rescue şarkısını açıp, evin içinde son derece komik ve doğal bir dans tutturuyor. Filmin büyük bölümünün gidişatını da, modunu da tamamen Fiennes’in karakterinin ve davranışlarının şekillendirdiği söylenebilir.

Bu sahnedeki dansı son derece sevimli olmasına rağmen insanı korkutan bir hali var gibi geliyor bana. Filmi ilk kez izlerken küçük bir an, fazladan bir sahne gibi görünse de, tekrar izlendiğinde önemli bir mesajı kaçırmışız da yeni farketmişiz gibi bir his veriyor.