Space Force: Ay’daki postal sesleri

Uzay Kuvvetleri’nin absürt bir hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? İşte, Netflix dizisi Space Force tam da bu uçuk fikirle dalga geçiyor. Hem de kendisine yakışır en absürt şekillerde…

Yazı: Engin Zeynelabidin

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir hayli ”değişik” başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz senelerde ortaya attığı ve geleceğin tasviri olarak olarak nitelendirdiği proje olan uzaya askeri üs kurma fikri, 2019 yılının Aralık ayında kurulan Uzay Kuvvetleri (Space Force) ile resmiyet kazandı. Donald Trump’ın ”uzayı bir savaş alanı olarak görüyorum” açıklamasıyla birlikte efsane işlere imza atan Greg Daniels ve Steve Carell tarafında çarklar dönmeye başlamış. The Office US ve Parks and Recreation gibi geçtiğimiz on-on beş yılda televizyondaki komedi anlayışını değiştiren dizilerin yaratıcısı Greg Daniels ve absürtlüğün incelikli bir iş olduğunu mimikleriyle bize gösteren Steve Carell, böylece Trump’un ortaya attığı fikirle ilgili yine kendilerine has bir komedi dizisi çekmeye karar vermişler. Dizinin hem yaratıcılarından hem de yazarlarından olan Steve Carell, elbette ki başrolü de üstleniyor. Yanında ise John Malkovich var. Arada Friends’in Phoebe’si Lisa Kudrow’u da görüyoruz, çok da alışık olmadığımız, ”görece” sakin bir rolde…

1586352052_HEX_101_Unit_03760R2

SPACE FORCE

Dikkat, belki biraz spoiler içerebilir. Ama dozunda…

Konusu ve arkasındaki isimlerle zaten yayınlanmadan önce de belli bir popülerliğe ulaşmıştı Space Force. 29 Mayıs’ta, Netflix’te yerini alan yapım, özellikle türün (ve Steve Carell’ın) hayranları için çok şey vadediyor.

Uzay hakkında pek bir fikri olmayan ama yine de Uzay Kuvvetleri’nin başına getirilen General Mark Nairrd’i Steve Carell canlandırıyor. Ona danışmanlık yapmak üzere göreve getirilen bilim adamı Dr. Adrian Mallory’yi de John Malkovich… İkili müthiş zıt fikirlerine ve birbirini tutmayan hayat görüşlerine rağmen ortak bir projeyi yürütmeye çalışıyorlar. Amaç, Ay’a askeri bir üs kurmak, hem de birkaç sene içerisinde.

İstikamet: Ay

1972’den bu yana Ay’a bırakın asker göndermeyi ayak dahi basamayan Amerika, bu yolda karşısına çıkan rakipleri Çin ve Rusya, hatta ve hatta Hindistan ile büyük çekişmeler yaşıyor. Üstelik teknik sebeplerden ötürü de uzaya gitmek oldukça riskli; tüm bunların varlığında uzaya askeri üs kurma fikri çılgınca bir hayale dönüşüyor tabii.

1586352112_HEX_103_Unit_00291R

General Naird ve ekibi de bunun çok zor olduğunun farkına varıyorlar ama emir büyük yerden; ne pahasına olursa olsun başarmayı kafasına koymuş Naird. Zaten çok iyi yetiştirilmiş bir asker, hayatı dört köşeli, kurallarına göre yaşamaya şartlanmış çoğu zaman. Ayrıca sadece başkanın emri olması değil onu bu işte sürükleyen; bazı kişisel hırslar da söz konusu. Haliyle bu uçuk fikri gerçekleştirmeye çabalarlarken, son derece absürt durumlar da ortaya çıkıyor. (Trump Amerikasında bu absürtlüklerin pekala da gerçek olabileceğini bilmek ise bambaşka bir his katıyor diziye.) Generalimizin daha önce bilim ile uzaktan yakından alakası olmadığı için Bilim Şefi olan Dr. Anthony Mallory ile birçok konuda çelişiyorlar ve aralarındaki rekabet, ortak çıkarların ağır basması sebebiyle dostluğa dönüşüveriyor.

Uzaydan daha komplike şeyler var şu hayatta

General Naird’in uzaya çıkma serüveninin yanında uğraşması gereken başka problemler de var. Mesela ailesiyle olan ilişkileri… Fikirleri yaşından çok büyük olan ergen kızı Erin Naird (Diane Silvers) ve hapiste olan eşi Maggie Naird’e (Lisa Kudrow) duyduğu özlemle başa çıkmaya çalışıyor çoğu zaman. Evden uzaktan olmasını gerektiren görevleri (mesela çölün ortasında 10 günlük Ay simülasyonuna katılmak) sevgi dolu bağlarla kurulmuş baba-kız ilişkisini zora sokuyor mesela. Kızı Erin zaten ergenlikten dolayı sıkça arıza çıkarıyor generalimizin başına… Karısı Maggie’ye gelince, o zaten bambaşka bir hikaye. Bu arada sadece ailesi de değil, ABD Başkanı ve First Lady de olmayacak istek ve emirleriyle Naird’in başını ağrıtıyor sürekli.

1586352137_HEX_105_Unit_03059R2

Generalin bir de sosyal medya sorumlusu F. Tony “Fuck Tony” Scarapiducci var hikayede. Sosyal medyada içerik yaratma yolunda her şey mübahtır diyenlerden kendisi. Alakasız durumlarda büyük sözler söyleyip tweet atma peşinde. Günümüzdeki içerikçilik anlayışının ve ABD’nin Twitter’da estiren siyasi büyüklerinin bir tür temsilcisi olarak çıkıyor karşımıza.

1586352114_HEX_103_Unit_01537R

Ezeli rekabetler

Uzay Kuvvetleri’nin, resmi olarak ABD’nin diğer birimlerinden ayrılması, başta Hava Kuvvetleri olmak üzere (çünkü uzay da havada değil mi?) tüm birimleri kızdırıyor. Hava Kuvvetleri Generali Kick Grabaston (Noah Emmerich), Uzay Kuvvetleri’nin başarısızlığına odaklanmış durumda ve General Naird ile laf dalaşını bırakmak gibi bir niyeti de yok. Uzay ve Hava kuvvetlerinin bu çekişmesi meydanda çarpıştıkları bir savaş oyununa kadar gidiyor. Naird’in Hava Kuvvetleri’ne karşı elde ettiği zafer, yerini de sağlamlaştırmasını sağlıyor. Naird’in en büyük arzularından biri, hapisteki eşi Maggie’yi ziyaret edebilmek. (Maggie’ninki bambaşka bir hikaye demiştik.) Fakat bu isteğini yerine getirebilmesi için önce başarılı olması gerektiği söyleniyor Başkan tarafından. Bütün bu gazlamaların sonunda General Mark Naird için uzay hayal olmaktan çıkıp, gerçek bir hedefe dönüşüveriyor.

Günümüz sosyal medya kullanıcılarına göndermeler daha ilk bölümde göze çarpmayı başarıyor.Aynı zamanda politik göndermelerin de dizinin büyük bir kısmında ağır bastığını söylememiz anormal olmaz.

Tamamen günümüz gerçekliklerinden yola çıkan Space Force’ta politik göndermelerin ağır bastığını ayrıca söylemeye gerek yok muhtemelen. Hem sadece Trump’la ilgili değil; ABD’nin içinde bulunduğu genel duruma yönelik göndermeler bunlar. (Bir yerde ABD’nin sol kanattaki yükselen umudu Alexandria Ocasio-Cortez’i ya da daha doğrusu onun parodisini de görebilirsiniz mesela.) Hem Rusya ve Çin’e karşı geçmesi gereken uzay rekabetinin (Ee adamlar uzayda güçlü) sadece Çin özelinde odaklanılıyor olması, günümüz ticaret savaşlarına da bir gönderme yapıldığını düşündürüyor.

1586352143_HEX_105_Unit_01671R2

Absürt… Daha da absürt

Dizide komedi yükünü, yine kendine özgü oyunculuk stiliyle Steve Carell üstleniyor. Diğer oyuncular mizahı müthiş absürt ve komik bir şekilde kurgulanmış diyaloglarıyla ekrana taşıyor. Mesela John Malkovich o her zamanki ağırlığıyla karşımızda… Hayattan sıkılmış bir bilim adamı, her haliyle. Lisa Kudrow hiçbir şey söylemese de gülmeye şartlanmışız bir kere. Normalde hep ”abartılı” rollerde karşımıza çıkan Kudrow, bu sefer aşırı abartılı sözler söylerken bile durgun ve sakin. Bu durağanlık üzerinden yaratılan komedi ise daha çok etki ediyor izleyenin üzerinde.

1586352087_HEX_102_Unit_00698R

Bromance

Ezelden beri asker olan ve ona göre davranmak zorunda olan Mark Naird, bilimin kurallarına kendini adamış olan Dr. Mallory ile ters düşse de işlerin içine duygularınında girmesiyle birçok olayı kontrol altına almayı başarıyorlar. Biraz abartıya kaçtığını düşündüğümüz kısım ise, dizinin büyük bir bölümünün General Naird ve Dr. Mallory’nin dostluğuna, çekişmesine ve birlikteliğine ayrılmış olması. Maggie Naird gibi diğer karakterlerin geri planda kalmasına sebep olmuş. Ayrıca, sezon boyunca General Mark Naird’in eşi Maggie Naird’in hapise neden girdiğini asla öğrenemiyoruz. İzleyici tarafında giderek artan bir merak yaratıyor; bu merak aslında bir noktada komikleşmeye de başlıyor, neler yapmış olabileceğini tahmin etmeye çalıştıkça…

Dizinin alkışı hak eden taraflarından biri de Ay’a siyahi bir kadın astronot-asker göndermesi. ABD sisteminin tümünü alaşağı ediyorcasına… Şov dünyasındaki ayrımcılığa adeta meydan okuyan Space Force bu ayrıntısıyla güzel bir övgüyü hak ediyor. Hele ki şöyle bir döneme denk gelmiş olması… Umarız bundan sonra daha çok ırkçılık karşıtı, cinsiyetçi söylemleri bir kenara iten, eşitlikçi yapımlar izleriz.

1586352031_HEX_101_Unit_02144R

Dizinin yayınlanıp viral olmasından hemen sonra Collider’e konuşan yapımcı Greg Daniels beklediğimiz haberi verdi ve Space Force’un ikinci sezonu için ön çalışmalara başladığını söyledi. Space Force’un yanı sıra bir Amazon-Prime dizisi Upload ile de yine adından söz ettiren  Daniels, Amazon’dan yapılan açıklamaya göre Upload dizisinin ikinci sezonu için de kolları sıvamış. Şu sıralar oldukça meşgul belli ki… Bari dizinin ikinci sezonunda anlatsın, Maggie Naird’in neden hapiste olduğunu.