Sporun Kuir Hali: Queer Olympix

Dayanışmanın ve eğlencenin sporla buluştuğu Queer Olympix’in üçüncüsü bu yıl 23-25 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. İstikamet Heybeliada ve Kalamış!

Queer Olympix, LGBTİ+ ve kadınlar olarak her yerdeyiz, varız ve var olacağız demenin spor dallarını kapsayan hali. Üçüncü yılında da atölyeler, paneller, spor etkinlikleri ve daha pek çok alanda sporun kuir halini yaşamaya ve yaşatmaya geliyor.

İlk yılından itibaren, yeşil sahalarda hakimiyetini süren cinsiyetçiliğe, heteroseksizme, homofobiye, nefret söylemine, endüstriyel futbola karşı düzenenlenen kuir olimpiyatları, bir araya gelmenin de keyifli bir yolunu açıyor.

Atletik Dildoa’nın düzenlediği Queer Olympix üç yıl önce kendini şöyle duyurmuştu: “LGBTİ+ ve kadın olmak, kenti kullanırken bizi ister istemez çeşitli manevraları öğrenmeye, öz savunma tekniklerine, türlü türlü stratejilere sürüklüyor. Özellikle son dönemde siyasi ve toplumsal baskının kamusal alanda getirdiği kısıtlamalar, büyük meydanlarda yaşadığımız coşkulu direnişlere ve eğlencelere imkân tanımıyor ne yazık ki… Bir süredir kentin çeşitli yerlerindeki halı sahalarda futbol oynayan kadınlar ve LGBTİ+ bireyler olarak, özlediğimiz kalabalıkları spor aracılığıyla yaratabilir miyiz, “kamusal alanda varız” cümlesini bir de sporla kurabilir miyiz diye sorduk kendimize ve bu etkinliğin hazırlıklarına koyulduk. Sporun kitleleri birleştirici gücünün yanı sıra bedenimizi özgürleştirmenin yollarından biri olduğuna inanarak bu deneyimin imkânını gelin birlikte ve İLK KEZ yaratalım diyoruz!”

Futbol karşılaşmaları, bisiklet turu, yoga atölyesi, öz savunma atölyesi, queer tango, beden olumla atölyesi, açık hava film gösterimi, plaj voleybolu ve daha nice etkinliğin gerçekleştiği Olimpix’e yurtiçinden ve yurtdışından ilgi büyük. Bu yıl turnuvaya Ermenistan’ın ilk kuir futbol takımı Queer League Armenia da katılıyor.

Bu yıl da dayanışmanın, eğlencenin, ilginin bol olacağı Queer Olympix 23 Ağustos’ta Heybeliada’da, 24 ve 25 Ağustos’ta Kalamış’ta. Ama siz bir de buradan detaylı programa bakın.