Tayvan’dan dünyaya: Bubble Tea

Son birkaç senedir Avrupa’da, yeni yeni İstanbul’da rastladığımız bubble tea; yaz, kış demeden tüm dertlerimize deva oluyor. Nasıl mı?

Özellikle Asya’da oldukça ünlü olan bu içeceğin geçmişi 1980’lere ve Tayvan Taichung’a uzanıyor. Tanecikli topların eğlenceli dünyası yıllar geçtikçe yayılıyor ve renkli süslemelerle dünya çapında bir trend haline geliyor. Aslında ”bubble tea” (”boba” diye de biliniyor); çay ve süt karışımıyla hazırlanan ve pek de tadı olmayan, jelimsi tapyoka incileri denilen parçacıklarla birleşen soğuk bir içecek. Havuca benzeyen tropikal bir sebze olan manyok kökünden çıkarılan tapyoka, taneli bir nişasta türü. Bu topçuklar bubble tea’de dokusuyla dikkat çeken jel kıvamına ise ortalama beş dakika kaynatıldıktan sonra ulaşıyor.

IMG_0354

Bu içeceği soğuk ve geniş bir pipetle sunuyorlar ki tapyoka tanecikleri içecekle beraber ağzımıza gelsin ve çayın tadıyla bir denge oluştursun. Bubble tea’nin en popüleri sütlü yeşil çaylı versiyonu. Tabii ki hindistan cevizi, mango, limon, liçi, yaban mersini gibi farklı meyvelerle ve kokteyl kıvamında sunulsa da favorimiz klasik olan. Bu toplar çayın dışında alkollü kokteyllerde, smoothie’lerde ve yoğurt-dondurmalarda da kullanılıyor.

O zaman hoş geldin yaz! Yaşasın boba boba bobalar.