Televizyonun kaptığı son film yıldızı: Cate Blanchett

2014’te Jimmy Kimmel, True Detective’deki rolüyle Emmy’de En İyi Erkek Oyuncu adayı olan Matthew McConaughey’e, tören sırasında “Burada işin ne? Sende film yıldızı yüzü var, televizyon yüzü değilsin sen! Kalk git buradan, Julia Roberts’ı da al götür hatta” gibi şakalar yapmıştı. O sene Julia Roberts da bir televizyon filmi olan The Good Heart ile aday olmuştu zira. Hatta Kimmel, Ricky Gervais’ye dönüp, işte televizyon yüzü böyle olur, hatta televizyon yüzü bile değil, bu bir Netflix yüzü” demişti.

Çünkü böyle bir durum vardı gerçekten de. Bir zamanlar tiyatro ve sinema oyuncuları arasındaki hiyerarşi gibi sonradan bir de sinema ve televizyon oyuncuları arasında böyle bir şey başladı. Tabii ki böyle şeyler fazla konuşulmadığından, bu hiyerarşilerin tamamen görünmez ve sessiz kurallarla oluştuğunu da unutmamak lazım. 

Ülkemizde dizi bir tarafta, sinema ve tiyatro diğer tarafta şu an gözlemlediğim kadarıyla. Ancak Hollywood’da Kimmel çok şaşırsa da artık her oyuncunun yüzü her yerde olabilir ve bu çok normal ve hatta olması gereken haline geldi. Önemli olan projenin kalitesi. Kötü bir filmde oynamaktansa, iyi bir dizide oynamak bir oyuncu için çok daha prestijli artık.

Mahershala-Ali-Oscars

Bunun son örneklerinden biri Mahershala Ali. House of Cards’dan sonra Moonlight rolüyle Oscar aldı ve birkaç ay sonra yeniden televizyonda, True Detective’le karşımıza çıkacak. Ayrıca Nicole Kidman, Meryl Streep, Emma Stone, Tom Hardy, Amy Adams, Anthony Hopkins, Kevin Spacey gibi bir çok film yıldızını da ekranda izledik. 

HBO, Netflix, Showtime, Hulu, AMC… Hepsi de festivallerdeki, vizyondaki filmlerle yarışacak kalitede işlere imza atarken, büyük yıldızları televizyona ikna etmek zor olmuyor tabii ki. Hatta televizyonda yer almamak, oyuncunun kariyeri için bir eksi bile olabiliyor. 

Yakın zamandaki son büyük transfer FX’ten geldi. Cate Blanchett, dokuz bölümlük mini dizi Mrs. America dizisi için FX ile anlaştı. Mad Men’in Emmy ödüllü yapımcısı Dahvi Waller’ın yaratıcısı olduğu dizide Blanchett, kürtaj ve Eşit Haklar Tasarısı karşıtlığıyla bilinen konservatif aktivist ve hukukçu Phyllis Schlafly’i oynayacak.

Phyllis-Schlafly-Mrs-America

Phyllis Schlafly