Tepkiliyim Game of Thrones

Zaten 587 gündür aramız limoni, yeni sezonda bunu telafi etmek şart oldu.

Geldi yine nemrut suratlı Bran. İnsan olan bir kere gülümser yalandan da olsa oğlum, neden böyle yapıyorsun sen? Bran’e takılmadan spoiler’sız bir Pazartesi gününün tadını çıkarıyorum. Bu yazıda spoiler vermeyeceğim ama verir gibi yapabilirim.

Çevremde diziyi izleyen hemen hemen herkesin bir izleme rutini var; kimisi Pazartesi akşamı topluca buluşup izliyor, kimisi (nasıl başardıklarını hala anlayamasam da) tüm bölümleri biriktirip bir oturuşta yutuyor, kimisi de Pazartesi sabahı 7’de ayaklanıp… Ben son gruba dahilim, bu sabah da 8. sezonun ilk bölümü Winterfell’i öyle izledim.

Zamanında Wilco van Herpen şöyle bir tweet atmıştı, ekran görüntüsünü saklıyorum, yeri geldiğinden kullanmaktan çekinmiyorum.

İşte Game of Thrones’un 7. sezonunu bu ifadeyle izlemiştim. 2011’den bu yana izlediğimiz dizi gitmiş, yerine sıradan bir fantastik dizi gelmişti; görsel efektler hikayenin önüne geçmiş, bölüm sayısı azalmış, dizide bir acelecilik hali başlamış, karakterler denizleri aşıp da gelmiş ve biz nasıl olduğunu bir türlü anlayamamıştık. Ama bunlar olalı 587 gün geçti ve ben hepsini kalbime gömüp yeni sezona yeni umutlarla başladım.

Gerçekten spoiler yok. Biraz duygusal girmiş olabilirim ama cidden yok.

Bana kalırsa bölüm, “Dizide ölmemiş olan bütün karakterleri önden bir gösterelim, sonra başlarız” bölümü olduğu için ben pek bir harekete ve yeniliğe rastlayamadım. Ha siz rastlarsınız, ona bir lafım yok. 7. sezonun 8. bölümü gibi bir şey olmuş. Herkesi gösterdiklerinde de birden bitti zaten.

İnternette “insanlarla dalga mı geçiyorsunuz, bu nasıl dizi” gibi tartışmalarla karşılaşabilirsiniz, ben hiç o kadar keskin düşünmedim. Aksine, her ne kadar 7. sezonu hayal kırıklıklarıyla izlemiş olsam da son sezonla fazlasıyla tatmin olmuş şekilde vedalaşacağımızı düşünüyorum. Yine de kaldı 5 bölüm…

Benim gibi sabahçılardansanız aşağıya haftaya yayınlanacak ikinci bölümün fragmanını ekliyorum. Fragmandan da anlaşılacağı üzere gelecek bölüm bana bütün bu yazıyı yutturacak, susup yerime oturacağım. Olsun varsın, biz seni böyle yapasın diye sevdik zaten Game of Thrones. Yiğit remembers.

Ama yok ben öyle sabahları kalkamam, daha ayılamadım bile diyorsanız da başka bir alternatif sunayım. The Lumineers’ın diziden esinlenerek bestelediği bu parçayla belki haftaya ayılırsınız.