The Crown’un üçüncü sezonundan tadımlık kareler

Kraliyet düğünü, küçük prensin vaftizi, kraliçenin cenaze provası, Meghan Markle ve Kate Middleton’ın aşırı sıkıcı kıyafetleriyle doldurulmuş yapay gündeme karşı hislerim tam olarak aşağıdaki gibi.

Screen Shot 2018-07-18 at 18.49.47

of çok üzücü bu ya…

Bu konuda böylesine net (!) olmama rağmen The Crown’u fanatikçe takip etmem tamamen dizinin muhteşem senaryosunun ve oyunculuklarının bir eseri. (Gurur duysunlar.)

Claire Foy, mimikleri ve konuşmasıyla o soğuk kraliçeyi bile sevdirdi bize. Daha da garibi, biz “sıradan” insanların asla anlayamayacağı ve muhtemelen hayatta hiçbir zaman karşılaşmayacağı durumlarda bile kraliçeyle empati kurmamızı sağladı. Koca yürekli dev kadın… Matt Smith’e baktıkça Doctor Who’yu görmekten vazgeçemesem de sayesinde Prens Philip’ten çok tiksindim. Ve hiç empati kurmadım.

Vanessa Kirby’nin canlandırdığı Prenses Margaret, gerçek kraliçeyi sinirden kudurtacak kadar gösterişliydi. Evet, kardeşi dizide de onun önüne geçmeyi başardı.

Churchill rolünde izlediğimiz John Lithgow’a övgüler yağdırmadan önce önümü ilikleyip saygı duruşuna geçmek istiyorum… Sinemada ve televizyonda pek çok Churchill canlandırması izlemiş olsak da bu bambaşkaydı. Kükremeleriyle, yüreğimizi ağzımıza getiren o yorgun ve yaşlı duruşuyla bize empatinin hasını yaptırdı. Ressamla diyalogları sertti ama o an bile kalbimizi sızlattı. (Yaşlı başlı adama neler yapmışlar öyle…)

Kurmaca ile gerçeğin ustaca bir araya getirildiği The Crown’un üçüncü sezonunda oyuncu kadrosu da komple değişiyor. Dizide yıllar hızlıca ilerliyor, haliyle karakterler de yaşlanıyor. Bunun için oyuncuların da değişmesi gerektiğine karar veren prodüktörler, dizinin oyuncu kadrosunun her iki sezonda bir değişeceğini söylemişti.

Çekimlerine Temmuz başında başlanan üçüncü sezondaki yeni oyuncular ise halefleri kadar estirecek belli ki. Şu isimlere bakın: Olivia Colman, Helena Bonham Carter, Tobias Menzies… Tüm sağlam İngiliz oyuncuları teker teker sıradan geçirecekler belli ki.

Birkaç gün önce üçüncü sezondan ilk fotoğraf paylaşılmıştı. Olivia Colman’ın canlandırdığı Kraliçe II. Elizabeth, tedirgin edici bakışlarla çay içiyordu.

TheCrown_S3_301_001_R1

Kapıda biri mi var?

Bugün iki yeni fotoğraf daha paylaşıldı: Prenses Margaret rolüyle Helena Bonham Carter ve Ben Daniels’ın canlandırdığı zevci Antony Armstrong-Jones.

Tadımlık niyetine paylaşılan bu fotoğrafların heyecanımızı artırması pek hoş olmadı. Zira yeni sezonun yayın tarihi bile belli değil. Haydi aydınlat bizi Netflix!