Pop müziğin yeni seratonin kaynağı: Troye Sivan’ın yeni teklisi Rush

Şu sıralar sosyal medya platformlarında ama özellikle TikTok ve Instagram’da sıkça “Rush” melodileri duymanız muhtemel. Avustralyalı oyuncu ve şarkıcı Troye Sivan, yeni teklisi ve bu yazın en güzel şarkılarından biri, “Rush” ile ay başında dijital dünyanın bütün zıplayanlarını bir araya getiriyor.

Terli, ıslak ve çoğu zaman NSFW (not safe for work) müzik videosu tadında Rush, Sivan’ı hayranlarının onu her zaman tanıdığı devasa, tam teşekküllü pop prensi ya da prensesi olma yolunda ilerletiyor. Bazı hayranlar videoya yalnızca ince ve kaslı vücutlar gösterdiği için tepki gösterdiğinde bir aksilik yaşandı. Yaşanmadı dersek yalan olur ve haklılık payı da çokça var. 😰 Sivan, “Eleştiriyi kesinlikle dinliyorum” diyor. “Dürüst olmak gerekirse, bu bizim aklımıza gelen bir düşünce değildi. Açıkçası, ‘Videoda belirli bir türde insan olmasını istiyoruz’ demiyorduk. Videoyu yeni çektik ve bunun arkasında böyle bir düşünce yoktu. Sivan’ın yanıtı kabul edilebilir olsa da beraberinde şu soruyu gündeme getiriyor: Kuir arkadaşlarından (ya da diğer teknik ekiplerden) oluşan grubunda hiç kimsenin bu kararı tartışmaya açmaması ve grup içinde bir bölünmeye yol açabileceği düşüncesinin olmaması endişe verici. Videoyla ilgili sosyal medya yorumları durmuş gibi görünse de, odak noktasının yalnızca şarkının kendisi olmasını sağlamanın aslında bir yolu var: Şarkının hali hazırda yakaladığı başarı düşünülünce bir remiks olsaydı dünyanın en büyük pop yıldızlarından biri Sivan’a eşlik eder miydi? Bir remiks için henüz sanatçının kendi ağzından çıkmış bir tarih ya da planlama yok. Ancak Sivan “Rush”ın olası remiksi için hayaller kurmaya devam ediyor: Apple Music’in The Travis Mills Show’unda konuşan Sivan, hayalindeki iş birliğinin müzik endüstrisinin efsane ismi Janet Jackson ile olduğunu söyledi. Troye, Jackson’ın Hollywood Bowl’daki bir performansının ona gelecek albümü için epey ilham verdiğini de ekliyor.

Music Video Dance GIF by Nick Greene - Find & Share on GIPHY

13 Ekim 2023’te çıkacak albüm “Something To Give Each Other” kuirlere ithafen bir parti, cinsellik, topluluk olma, paylaşma temaları üzerinden gidecek. Bu albümün içine bir Janet kaçsa tatlı olmaz mı gerçekten? 💕 Aslında albümün çıkış tarihi belirsizdi ancak Rush’ın internet ortamında inanılmaz viral olmasıyla ve tabii beğenilmesiyle albüm tarihi hemen paylaşıldı. Başka bir yazının konusu ama söylemezsek olmaz; içimizde kalır: Sivan’ın sunduğu kuirlik şu sıralar Sam Smith’in yaşadığı şekilde bir şişman fobiye ya da ucuz sabah programlarında nefret söylemine varan yorumlara neredeyse hiç maruz kalmadı. Hatta YouTube’da, yorumlarla gelen tartışmalarda bir kullanıcı “Rush”ın yeterince temsiliyete önem vermediğini söylüyor. Yanıt olarak bir başka kullanıcı şöyle diyor: “Sam Smith’e sahipsiniz. Troye ateşli geyler için olsun.” 😳 Sam Smith’in vücudunu bütün trollere rağmen sergilemesi ve Barbie galasında giydiği 16 XL sweatshirt’ü en güzel cevaptır aslında. Fit ve sağlıklı olmak için skinny olmaya gerek yok. Şişman ama aynı zamanda sağlıklı da olabilirsin. Sam Smith kırmızı çizgimizdir; aşkımız yine büyüdü ama konu bu değil 😂

Öte yandan Rush; aşk, seks, duygular ve pozitifliğin tuhaf bir kutlaması gibi de hissettiriyor. Dinleyiciye yeterince seratonin vermek için titizlikle üretilmiş bir iş. Kolay nakaratı, sizi kalbinizden vuracak şekilde devralan büyük dans prodüksiyonu ile dışarıda geçirilecek bir gece için mükemmel bir film müziği. Özgürleştirici doğası tamamen ifade ediş biçimi ile ilgili. Yani Troye’nin hayatının, kendisini şimdiye kadar hissettiği en özgüvenli duygu haline getirdiği bir bölümden esinlenerek ortaya çıktığını görmek gerekiyor. Dans pistinde bir yabancıyla olası bir öpüşmeyi ve ilk dönemde kısa bir süre içinde biriyle yaşadığınız farklı buluşmaları yokluyor. Şarkının sözleri bu karşı karşıya gelen öznelerin çevresinde o açılış anlarında tonu mükemmel bir şekilde yakalıyor.

Rush bir marş mıdır; öyle midir gerek var mıdır tartışılır 😂 Çünkü buraya gelene kadar daha neler neler var, ayıp yani. Yılın geri kalanında pop müzik alanını ele geçirecek bir şarkı ve bunu kesinlikle hak ediyor. Her şeyi filtreleyen ya da topluluğu söz de ‘koruyan’ sosyal medya şirketlerine ya da prodüksiyon şirketlerine kuir cinselliğini ve çıplaklığını oldukça açık bir şekilde veriyor.

Rush’ın dünyası

Müzik videosu yayınlanmadan önce, teklinin kapak resmi aracılığıyla Rush’ın görsel dünyasının nasıl görünebileceğine dair aslında bir fikir yakaladık: Görüntü yönetmeni Stuart Winecoff tarafından çekilen karede, beyaz keten bir çarşaf üzerinde terli bir Sivan sırt üstü uzanmış. Kollarıyla yüzünü çerçevelemiş, kaşlarını kendinden geçmiş bir şekilde buruşturmuş olarak görünüyor. Bu görüntü bize Peter Hujar’ın enfes karesini, özellikle de Orgasmic Man’i (1969) hatırlatıyor. Fotoğraf yakın zamanda Hanya Yanagihara’nın romanı “A Little Life”ın kapağı için yeniden tasarlandı. Nerd’lükten öldüğümüz o anlar 🤓😂

Rush’ın dünyasında yalnız dolaşırken kapıları aralayıp buharlı odalara daldığımız canımız Britney’in “I’m Slave 4 U” videosu gözümüzün önüne geliyor. Britney tıpkı Rush’da olduğu gibi tek başına şarkı söylerken bir anda dansçılarla dolu bir odaya girer. Sivan’ın giydiği deri pantolon ve beyaz külot kombini, Britney’nin 2001’de dünyayı ekseninden döndüren kombinini anımsatıyor. Muhtemelen videonun tamamı için ilham kaynağı sayılmayacak olsa da videonun yarısında bir 16. yüzyıl Barok şaheserinin (bir nevi) tüm ihtişamını çağrıştıran tek plan bir çekim var. Sivan iki kişi tarafından havaya kaldırılırken, bir başkası klasik bir fıçı sehpası üzerinden ağzına bir huni sokuyor. Bir Caravaggio tablosunun tüm detaylarına sahip. Drama, dinamizm, ışık, gölge ve tatlı çocuklar. Caravaggio’nun kendisi de bir eşcinseldi; bu yüzden bu ekibin bu referansı kaçıracaklarını düşünmek işten değil.