Üç maddede dadandık: Eylül – Sıfır Pozitif

Tiyatro tutkularının peşinde, sezonun öne çıkan tüm oyunlarını izleyen, inceleyen ve düşünceleri tiyatroya dadanan diğer herkesle paylaşmak için kaleme alan Bu Oyun Nasıldı ekibi birkaç maddede Dadanizm için, Uğur Kanbay’ın yazdığı, yönettiği ve oyunculuğunu üstlendiği Eylül oyununu anlatıyor.

Özet geç: Ötekileştirenler içinde bile ötekileştirilen “Şu koca dünyaya bir tek senin evladını sığdıramadılar anne’” diyerek 2015’te köprüden atlayan Eylül’ün ve onun üzerinden tüm transların ve toplumun hikayesi.

eylul_4

Neden izlemeli: Geçen sezonun en çok konuşulan oyunlarından biri olduğu için.

Nasıldı: Ajitasyona kaçmadan, 46. sokakta yaşayan bir trans bireyin biz seyirciyle ‘gullüm’ yapacağız diye başlayan hikayesi. Ancak güldürmesi bir yana daha çok seyirciyi utandıran, sinirlendiren, beraber ağlatan bir oyun. Öncelikle Uğur Kanbay’ın oyunculuğuna hayran kaldık. 110 dakika yorulmadan hem Eylül’e hem de yer yer başka karakterlere can verdi. Anlattığı tüm karakterleri adeta gördük, dokundunuk, hissettik. Sürekli duygusallaşıp sonra geri dönen sahnelerin çokluğundan ötürü duygusal efor gerektiren bir rol ve Uğur Kanbay bunun üstesinden çok iyi geliyor.

eylul_1

Metin yaşananları dramatize etmeden ama aynı zamanda toplumun iki yüzlülüğünü gözümüze soka soka sağlam bir şekilde anlatıyor. Yönetmeni, yazarı, tek oyuncusu olarak Uğur Kanbay büyük bir iş başarmış. Bize göre bu sene sahnelenmeye devam eden geçen yılın en iyi işlerinden; mutlaka seyir listenize alın.

Tavsiye Puanımız: 8.6 / 10