Üç maddede dadandık: Fotoğraf 51 – Craft Tiyatro

Oyunlar hakkında yazdıkları incelikli yorumların takipçisi olduğumuz Bu Oyun Nasıldı ekibiyle güçleri birleştiriyor, sahnenin tozunu attırıyoruz.

Tiyatro tutkularının peşinde, sezonun öne çıkan tüm oyunlarını izleyen, inceleyen ve düşünceleri tiyatroya dadanan diğer herkesle paylaşmak için kaleme alan Bu Oyun Nasıldı ekibi birkaç maddede Dadanizm için, geçen sezon izlerken bizim de vurulduğumuz ve başrolünü üstlenen Funda Eryiğit‘le de bir röportaj yaptığımız Fotoğraf 51’i anlatıyor.

foto51_2

Özet geç: Kadının ikinci sınıf vatandaş sayıldığı 50’li yıllarda kendini bilime adayan ve ‘erkeklerin dünyasında’ var olmaya çalışan Rosalind Franklin’in hikayesi.

Neden izlemeli: Oyunlarıyla bizi etkileyen ve duygularımızı altüst eden Craft Tiyatro’nun bir oyunu olduğu ve tabii ki başrolünde Sessizlik ve Evvel Zaman’dan hayranı olduğumuz Funda Eryiğit’in oynadığı için.

Foto51_orj3

Nasıldı: DNA’nın çift sarmal şeklini ortaya koyan ilk net X-ray görüntüsü Fotoğraf 51… Ve bu fotoğrafı çekmeye çalışan bir kadın. Her yerde olduğu gibi bilim dünyasında da negatif ayrımcılığa uğrayan ancak güçlü ve kendini bilime adamış Rosalind Franklin. Bilim dünyasındaki duruşu, yaşadığı heyecanlar, meraklar, korkular tüm bu duyguları Funda Eryiğit çok iyi aktarmış. 2019’un en iyi kadın performanslarından biri bize göre. Cem Avnayim ile çok iyi bir ikili olmuşlar. Franklin-Wilkins arasında yaşanan çekişmeleri, çekimi, gerginlikleri oyun boyunca yaşattılar.

Efektif biçimde oyunun bir parçasına da dahil olan dekor, tüm ayrıntıları düşünülerek tasarlanmıştı. Genetik bilimi, biyoloji gibi nispeten teknik bir konunun bu kadar akıcı bir şekilde sahneye konulması yönetmen Çağ Çalışkur’un başarısını ispatlar nitelikte. Geçen sezonun sonlarına doğru sahneye konan ve bir çok ödülü toplayan bu oyunu şiddetle öneriyoruz.

Tavsiye puanımız : 8.2 /10