Üç maddede dadandık: Hipokrat – Toy İstanbul

Tiyatro tutkularının peşinde, sezonun öne çıkan tüm oyunlarını izleyen, inceleyen ve düşünceleri tiyatroya dadanan diğer herkesle paylaşmak için kaleme alan Bu Oyun Nasıldı ekibi üç maddede, Toy İstanbul’un izleyiciyle buluşturduğu Hipokrat oyununu anlatıyor. 

Özet Geç: İki genç doktor, farklı zamanlarda ameliyata girer. Ne yazık ki her iki ameliyatta da hastalar ölür. Hastanın kişiliği, kimliği, hayata bakışı doktor için ne ifade eder? Hipokrat yemini sadece kuru kuru bir yemin midir? Vicdanlar bu işe ne demektedir?

Neden İzlemeli: Toy İstanbul, sıkça karşımıza başarılı oyunlar çıkardığı için. Ayrıca izleyenlerin, Hipokrat’la ilgili iyi yorumlarına da kulak vermek gerek.

Nasıldı: Tuvalet kağıtlarından oluşan dekorun bir tarafında kadın doktor, diğer tarafında ise erkek doktor birbirlerinden haberleri olmadan başlarından geçenleri anlatmaya başlarlar. Bir şekilde ikisi de o gün hastanede görevli değilken ameliyata girmek zorunda kalır ve olaylar gelişir. Toplumun kadın ve erkeğe yüklediği roller, gecenin sonundaki beklentiler, elde edilemeyenlerle anlatılmaya başlayan kadının hikayesinde, toplumun kadına ve cinselliğe bakışı odak noktasıyken, erkeğin hikayesinde mülteci sorunu ve “Suriyeliler” var.

Önyargılarımızı, doktorluk gibi yüce bir mesleği yaparken bile arkamızda bırakamadığımız inançlarımızı sorgulatmasıyla iyi bir oyun olabilirdi belki ama metne dahil edilen birçok ayrıntı ve gereksiz konuyla can sıkıntısından, içten içe ”Ah yeter” dememize sebep oldu. Beyaz Türklük, bekaret, Suriye sorunu, ırkçılık, zor durumlarda sığınılan tanrı inancı, ruhani dünya, LGBTI+, HIV gibi topluma dair neredeyse her konuya dokunmaya çalışan, dokundukça da uzatan, odağını kaybeden ve insanı yoran bir metin. Bu yüzden performanslar çok iyi olsa da tek bir metin içerisinde peş peşe işlenmeye çalışılan bütün bu konular yüzeysel bir şekilde geçiştirilmiş ve oyun da sıradanlaşmış. Oyunu izlenir kılan ise Canan Ergüder ve Kenan Ece’nin başarılı performansları.

Son olarak bizi rahatsız eden bir konuya daha değinmek istiyoruz. Özellikle ırkçı eleştirileri komik bulan ve hatta katılan nidalarla izleyen bir grup izleyicinin, oyundaki eleştirinin kendilerine yapıldığının farkında olmaması, ırkçı söylemlerin olduğu en alkışlanmayacak yerlerde gaza gelmesi bizi hem sinirlendirdi hem de yer yer oyundan kopardı.

Tavsiye Puanımız: 6 / 10