Üç maddede dadandık: Redlight Kışı – NoAct

Tiyatro tutkularının peşinde, sezonun öne çıkan tüm oyunlarını izleyen, inceleyen ve düşünceleri tiyatroya dadanan diğer herkesle paylaşmak için kaleme alan Bu Oyun Nasıldı ekibi birkaç maddede Dadanizm için, sezonun en çok ağlatan oyunlarından Red Light Kışı’nı anlatıyor.

Özet Geç: Amsterdam’da bir kış gecesi, üç farklı insanın hayatını nasıl ve ne kadar etkileyebilir?

Neden izlemeli: Beğendiğimiz üç oyuncunun da bu oyunda yer alması ve Sırça Hayvan Koleksiyonu’nda başarılı bir performans ortaya koyan Edip Tepeli’nin yönetmen koltuğunda oturması… Daha başka sebebe gerek var mı?

red_3

Nasıldı: Yalnız insanların, hayallerini başkalarına nasıl yansıttığı ve bunları kendi gerçekliklerine nasıl dönüştürdüğü üzerine çok sağlam bir hikaye. Metin başından sonuna dek ilmek ilmek örülmüş. Kurguda araya serpiştirilen detaylar sayesinde oyunun temposu hiç düşmüyor. Bu arada metnin iyi olmasının yanı sıra rejiyi de ayrıca tebrik etmek lazım. Ufak, dar ve yuvarlak bir platformda oyuncuların birbirine yakın temas halinde oynaması, birbirleriyle olan uyumlarını daha da artırmış. Ayşecan Tatari’nin duygular arası geçişlerine de ayrıca hayran kaldık. Ayşecan Tatari ve Can Koper’i Şehir Tiyatroları’ndan zaten beğeniyorduk. Ali Yoğurtçuoğlu ise bir önceki sezon Kayıp El’de muazzam bir oyunculuk ortaya koymuştu. Üçünü beraber aynı oyunda izlemek çok keyifliydi.

red_2

RedLight Kışı bize göre geçen sene sahneye konan en iyi oyunlardan. Metni, oyuncuların performansı, sahne kullanımı bir bütün olarak baktığımızda en beğendiğimiz oyunlardan biri. Kaçırmamanızı öneririz .

Tavsiye puanımız: 8.4 / 10