Üzdün bizi SpongeBob

SpongeBob SquarePants’in yaratıcısı Stephen Hillenburg 57 yaşında aramızdan ayrıldı…

Ne Simpsons ne South Park, çocukluğum Nickelodeon’da yayınlanan The Ren & Stimpy Show ve Rocko’s Modern Life’ı izleyerek geçti. SpongeBob SquarePants’le de lisede tanışmıştım.

Ve bu gece, sabaha karşı, boş boş internette gezinirken Stephen Hillenburg’ün 57 yaşında öldüğü haberini gördüm. Rocko’nun yazarlarından ve yönetmenlerinden, SpongeBob SquarePants’in, Patrick’in, Bay Yengeç’in ve Gary’nin yaratıcısı, yazarı, her şeyi…

Stephen-Hillenburg-spongebob-creator-dies

Geçen sene ALS teşhisi konmuş, bilmiyordum. Kendisinin deniz biyologu olduğu bir dönem var. Bu dönem fazla uzun sürmemiş ve California Institute of Arts’da animasyon üzerine eğitim almış. Henüz öğrenciyken başlamış ilk animasyonlarına ve sonrası gelmiş.

Rocko’nun dünyası yetişkin, ironik ve depresif bir dünyaydı. Modern ve kapitalist dünyanın tüm büyük ve küçük sorunları, Rocko’yu depresif ve alaycı biri yapıyordu. SpongeBob ise tam tersine bitmek bilmeyen bir iyilik ve saflık  yaşıyor. Ölümüne kankalıkları ve naif çekişmeleriyle senelerdir yetişkin ruhları aşırı renkli bir mutluluk diyarında koruma altında tutuyor. Antidepresan niyetine senelerdir devam ediyor.

Henüz Stan Lee’yi atlatamadan Hillenburg’un haberinin gelmesi, Robin Williams’ın intihar haberinin sarsıntısına benzer bir keder dalgası yarattı. 2018 giderayak çocukluğumuzdan daha fazla çalmasın artık.